reklamı kapat

POPÜLER

Renault Talisman

Renault cephesindeki küçülme detaylanıyor; ürün gamı yüzde 30 azalabilir

Renault CEO’su Luca De Meo, 14 Ocak’ta gerçekleştirilecek etkinlikle birlikte markasının tasarruf odaklı yeni yol haritasını açıklayacak.

Koronavirüs sürecinin en fazla etkilediği isimlerin başında gelen Renault, elektrikli otomobil dönüşümünü de göz önüne alarak ürün gamında küçülmeye gidileceğinin sinyallerini vermişti. Yaşanan krizin etkilerini Fransa hükümetinin destekleriyle ayakta kalarak atlatmaya çalışan markada, satış adedi bazında rakamları düşük olan modellere veda süreci de bir süre önce başladı. Talisman ve Espace gibi modellerin öncelikli olduğu bu veda sürenin tam kapasiteli listesiyse 14 Ocak’ta duyurulacak. “Renaulution” adı verilen etkinlik kapsamında CEO Luca de Meo’nun duyurusunu gerçekleştireceği planlamayla birlikte, marka ürün gamında yüzde 30’u bulan azalmanın beklenmesi dikkat çekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Renault için elektrik gücü merkezde olacak

Renault’nun duyurusunu gerçekleştireceği ve bir anlamda tasarruf planı olarak da değerlendirebileceğimiz bu adımın kapsamı şimdilik çok fazla bilinmiyor. Masada görünen temel beklentiler modelleri azaltılmasının yanında, operasyonel anlamda maliyeti yüksek olan uygulamaları da rafa kaldırmak. Satış adetleri geçtiğimiz yıl yüzde 50 gerileyen Talisman örneği gibi birçok örnek, Avrupa başta olmak üzere diğer pazarlardan çekilecek. Bu modellerin yerini, Arkana örneğinde gördüğümüz gibi kullanıcılardan olumlu geri dönüşler alan konsept projelerin hayata geçirilmesi alacak. Luca De Meo için halihazırda devam eden Nissan-Mitsubishi ortaklığının sürdürülmesi de hayati önem arz ediyor. Geliştirilen ortak platform ve motorların otomobil üretimindeki maliyetleri ciddi oranda azalttığını düşündüğümüzde, bu şüphesiz en mantıklı hamlelerden olacak. Fransız üreticin Megane eVision öncülüğünde elektrik gücünü de ürün gamında merkeze alması bekleniyor. Zoe’nin elde ettiği başarılı satış rakamları da bu konuda belirleyici etmen konumunda. Tüm parçaları bir araya getirdiğimizde de, bizleri Clio, Megane ve Captur’un ön planda olacağı bir ürün gamının beklediğini söyleyebiliriz.

İlgili video

Renault Kangoo Z.E.