reklamı kapat

POPÜLER

Volvo ve Renault

Renault ve Volvo elektrikli ticari araçlar için bir araya geldi

Dünyanın en önemli otomobil üreticilerinden Renault ve Volvo elektrikli ticari araçlar için bir araya geldiklerini duyurdu.

Bugün sürpriz bir duyuru yapıldı. Bu kapsamda Renault ve Volvo, lojistik sektörünün daha temiz hale getirilmesine yardımcı olmak üzere bir araya gelerek yeni bir girişim oluşturduklarını açıkladı. Aktarıldığı kadarıyla yeni ortak girişim ile beraber “800V LCV” platformunun üzerine kurulacak tamamen elektrikli ticari taşıma araçları / elektrikli van modelleri hazırlanacak. Renault’nun bu konuda hali hazırda bazı çözümleri bulunurken, ikiliye Fransa merkezli lojistik şirketi CMA OGM‘nin katılacağı da belirtiliyor. İki şirket ARGE maliyetlerini paylaşmanın yanı sıra araç geliştirme sürecindeki kendi uzmanlıklarını da masaya getirmeyi kabul ediyor. Merkezi Fransa’da olacak ve tüm onay süreçleri alındıktan sonra 2024’ün başlarında faaliyete geçecek yeni girişimin, ilk araçların üretimine ise 2026 yılında başlaması bekleniyor. Renault ve Volvo, çözümlerinin lojistik maliyetinde yüzde 30’a kadar tasarruf sağlayabileceğini düşünüyor. Volvo bundan önce bir dizel kararıyla da gündeme gelmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Eğer kaçırdıysanız şirket çevreyi oldukça kirleten dizel araçları 2024’ün başında üretimden kaldırıyor. Otomobil üreticisi bu duyuruyu New York İklim Haftası kapsamında yapılan, “Bundan birkaç ay sonra, son dizel motorlu Volvo otomobil modeli üretilmiş olacak ve Volvo Cars bu adımı atan ilk köklü otomobil üreticilerinden birisi haline gelecek” açıklama ile duyurmuştu. Bu durum elbette üzücü değil aksine herkes için çok olumlu ve örnek olması gereken bir gelişme. Hem kendisi hem de elektrik odaklı Polestar markası üzerinden iklim sorunlarına büyük önem veren ve elektrikli geleceği ulaşımda tek gelecek olarak gören Volvo, artık tüm odağını elektrikli otomobillere verecek, yakında örneğin firmadan dikkat çekecek model EM90 gelecek.

Volvo haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Acer imzalı elektrikli bisiklet modeli