reklamı kapat

POPÜLER

Renault’dan dört tekere ve dört pervaneye sahip konsept [Video]

Renault, Hindistan’da düzenlenen Yeni Delhi Motor Fuarı‘nda sıra dışı bir konsept araç görücüye çıkardı. Elbette ki her konsept aracın sıra dışı kabul edilebilecek bir tasarımı vardır ama bu aracın bir de multikoptere (drone) sahip olduğunu söylersek bize hak vereceksiniz.


Renault KWID adındaki konsept, bir arazi taşıtı olarak tasarlanmış. 1,2 litre turbo benzinli bir motora sahip olan aracın aynı zamanda elektrik motoru da bulunuyor. İlk defa Avrupa dışında bir fuarda konsept aracını tanıtan Renault’nun esas yeniliği ise aracın tavanında yer alan özel bölmeye yerleştirdiği bir adet multikopter. Bluetooth vasıtasıyla taşıtla iletişim kuran multikopter aracılığıyla yolun devamındaki arazi şartlarını önceden görebilmek veya trafiğin durumunu kontrol edebilmek mümkün.

Üzerinde bir adet kamera ve dahili GPS’i bulunan mutlikopter, otomatik veya manuel olarak kullanılabiliyor. Otomatik modda iken sürücü tarafından tespit edilen rotayı kendi GPS’i ile takip ederek sürekli bilgi aktarıyor. Manuel modda ise sürücü veya sürücünün yanında oturan kişi, araca entegre tabletten multikopteri yönetebiliyor. Özellikle arazi seyahatlerinde oldukça işe yarayabilecek bu teknoloji şehir hayatı için aynı derecede faydalı olmayabilir. Trafikte her arabanın tepesinden bir adet multikopter çıktığını düşünecek olursak yaşanacak karmaşanın boyutlarını tahmin etmek çok da zor değil.

Araç elbette ki henüz bir konsept, geliştirilmesi ve netleştirilmesi gereken birçok detay var. Ancak şu an trafikte kullanılan modellerden Yeni Clio’nun da bir konsept aracın çizgilerinden esinlenilerek tasarlandığını hatırlatalım. Anlaşılan gelecek insansız hava araçlarının devri olacak.

VİDEO