reklamı kapat

POPÜLER

Retro ruhuna sahip elektrikli motosiklet

Hollanda’lı tasarımcı Ronald Meijs tarafından geliştirilen yenilikçi bir elektrikli motosiklet, günümüzdeki çoğu elektrikli ulaşım aracınnın aksine modern değil, retro çizgilere sahip tasarımıyla farkını ortaya çıkarıyor. 
Motorman ismi verilen bu elektrikli motosikletin pedalı bulunmuyor. Dolayısıyla hiçbir şekilde insan gücüne ihtiyaç da duymuyor. 2 kW’lık motora sahip Motorman ile çok yüksek hızlara çıkmak mümkün olmuyor. Fakat zaten üretilme amacının bu olmadığınu söylemek gerek. Motosiklet üzerinde teknolojik hiçbir cihaz yer almıyor. Motorman ne telefonunuzu şarj edebiliyor ne de gelişmiş sensörleriyle çevresinde olup biteni anlayabiliyor.

Tamamen retro görünüşüyle ön plana çıkan motosiklet, bu yalın tasarım anlayışını donanımına da yansıtmış görünüyor. “Bu motorsiklet bir uzay aracı değil” şeklinde açıklama yapan tasarımcı Ronald Meijs, herkesin aşina olduğu bir tasarımın insanlara elektrikli motosikleti daha fazla sevdireceğini düşündüğünü dile getirdi. Motorman’ı sokakta gören insanların gülümsediğini belirten Meijs, bu tasarımın onları geçmişe götürdüğünü sözlerine ekledi.

motoSaatte 45 kilometre hıza ulaşabilen motosiklet, şarj olmak için 6 saate ihtiyaç duyuyor. Bu şarj süresinin ardından ise 70 kilometre yol katedebiliyor. Sürücüsünün cebini de koruyan Motorman, 1,5 kilometrede 2 cent‘ten daha az bir masraf çıkarıyor. Konu motosikletin fiyatına geldiğinde ise bu cimrilikten eser kalmıyor diyebiliriz. Zira Motorman’e sahip olmak istiyorsanız 5,158 doları gözden çıkarmanız gerekiyor. Şimdilik yalnızca Avrupa’da satılan Motorman‘in önümüzdeki yıl Amerika’da piyasaya sürüleceği ifade ediliyor.
motorman

YORUMLAR