reklamı kapat

POPÜLER

Star Wars: The Last Jedi

Rian Johnson, Star Wars: The Last Jedi finaline açıklık getirdi

17 Ocak 2018

Star Wars: The Last Jedi vizyona gireli birkaç hafta onu fakat film hala gündemden düşmüyor. Kafa karıştıran pek çok detay Star Wars hayranlarını ikiye bölmeyi sürdürüyor. Bu belirsizlilerden biri Rian Johnson tarafından açıklığa kavuşturuldu.

Gişede elde ettiği başarıyla kimseyi şaşırtmayan The Last Jedi aslında tüm Star Wars hayranlarının beklentisini karşılamayı başaramadı. Üstelik isimlerin arasında serinin başrollerinden Mark Hamill de yer alıyordu. Tecrübeli oyuncu daha sonra açıklamalarından pişman olsa da, Luke Skywalker‘ın hikayesini beğenmediğini açıkça ifade etmişti. Bunun dışında senaryoda yapılan bazı tercihler, gücün filmdeki kullanım biçimi hatta filmin son sahnesi bile tartışmaların odağına oturdu. İnterneti ele geçiren tartışmaların ardından Rian Johnson finale açıklık getirme ihtiyacı duydu.

Işın kılıcının gizemi

Kısaca hatırlatmak gerekirse Luke Skywalker ve Kylo Ren filmin sonunda karşı karşıya geliyordu. Ardından Luke’un aslında gerçekten orada olmadığını, sadece öyle gösterdiğini fark ediyorduk. Sahnenin en çok tartışılan detayı ise Luke’un kullandığı ışın kılıcı olmuştu. Onun neden kendi ışın kılıcı yerine mavi bir ışın kılıcı kullanmayı tercih ettiği anlaşılmamıştı.

“Luke en baştan beri yapacağı her şeyin Kylo üzerinde maksimum etkiye sahip olması için çabalıyordu. Kylo’nun zayıf noktasının öfkesi olduğunu biliyor. Bu yüzden kendini daha genç gösterdi. Tıpkı birbirlerini son gördükleri zamandaki gibi… Ardından kendi ışın kılıcı yerine Darth Vader’ınkini kullandığı imajını veriyor. Kylo onun kendi hakkı olduğunu düşünüyor. Luke sadece bunun bile Kylo üzerinde büyük etki yaratacağını biliyordu.”

Bahsi geçen ışın kılıcının filmde 10 dakika önce ikiye ayrıldığını göz ardı ederseniz, bu açıklama tatmin edici olabilir. Fakat Rian Johnson çabaladıkça daha da batıyor gibi görünüyor. Siz ne düşünüyorsunuz?

İlgili video