reklamı kapat

POPÜLER

Ricoh’tan 360 derece canlı yayın yapabilen kamera

Günümüzde canlı yayın uygulamalarının oldukça popüler olduğu su götürmez bir gerçek. Ancak şu sıralar popüler olan bir diğer şey ise 360 derece videolar. Sanal gerçeklik cihazlarının yaygınlaşmasıyla 360 derece içerikler de değer kazanmaya başladı. Ricoh’un tanıttığı yeni kamera hem 360 derece çekim yapabilmesi hem de canlı olarak bu görüntüleri aktarabilmesiyle öne çıkıyor. 

Advertisement

Ricoh’un duyurduğu Ricoh R Development kit, alıştığımız 360 derece çekimleri zaten yapıyor. Fakat farklı olarak canlı yayın imkanı sunuyor. Böylece 2K çözünürlüğünde 30 FPS canlı yayınlar yapmak mümkün oluyor. Bu çözünürlükte hem görüntü kalitesi yeterli oluyor hem de gerçek zamanlı olarak görüntü aktarımı yapılabiliyor. Tabii bu çözünürlükte canlı yayınlar yapmak için devamlı olarak cihazın güce bağlı kalması gerektiğini belirtelim.

HDMI ve USB bağlantı noktaları bulunan kamera, görüntüleri microSD kart içerisine kaydedebiliyor. Eğer 2K çözünürlüğünde kayıt yapmak niyetindeyseniz epey yüksek kapasiteli bir microSD karta ihtiyaç duyacağınızı söylemeye gerek yok sanırız.

Ricoh R Development kit fiyatı 500 dolar olarak belirlenmiş durumda. Firmanın resmi internet sitesi üzerinden kameranın ön siparişleri başladı. Belli başlı ülkelerde piyasaya sürülecek olan kameranın ülkemize gelmesi beklenmiyor. Kamerayla ilgili farklı bilgilerin yer aldığı resmi satış sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.