reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen

Rivian ve Volkswagen önemli bir ortaklık kurdu

Elektrikli otomobil pazarının ufak ancak kilit isimlerinden Rivian ve Volkswagen önemli bir ortaklık kurduklarını duyurdu.

Rivian ve Volkswagen, tam 5 milyar dolarlık bir ortaklığa imza attı. İki şirket bu ortaklık kapsamında “yazılım tanımlı araçlar” için platformlar geliştirmek üzere bir girişim kuracak. Ortak girişim yapılan açıklamaya göre Rivian’ın elektrikli araçlara yönelik, kablo ve elektronik sistemlerin karmaşıklığını önemli ölçüde azaltan bölge tabanlı yaklaşımına odaklanacak. Bu ortaklık kapsamında Rivian’ın oldukça beğenilen araç içi yazılım altyapılarını kullanma şansı da elde edecek Volkswagen, geleceği için gerçekten önemli ve mantıklı bir adım atmış gibi görünüyor. Halen çok ufak bir şirket olan Rivian ise Volkswagen’den aldığı maddi desteğin etkisiyle geleceğini bir süre için daha garantiye almış durumda. Volkswagen son dönemde çok sayıda ortaklık ile gündeme geldi. Geçtiğimiz aylarda Renault, Volkswagen ile Avrupa pazarı için ufak boyutlu bir elektrikli otomobil üretmek üzere görüşmeler yaptığını resmi olarak doğrulamıştı. Daha sonra ise bu görüşmelerin sonuç vermediği, Volkswagen’in uygun fiyatlı bir elektrikli aracı kendi başına çıkaracağı söylenmişti. Eğer bu görüşmeler beklendiği gibi sonuçlansaydı, karşımıza gerçekten bütçe dostu bir elektrikli çıkacak, bu araç inanılmaz uygun fiyatlı Çinli araçlara karşı önemli bir alternatif ya da başka bir deyişle rakip olacaktı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu konuda konuşan Renault CEO’su Luca de Meo, “Katılmak isteyen herkese kapım açık. Üretim kapasitem var. Platformum var. Bunu nasıl yapacağımı biliyorum.” açıklamasını yapmış yani sürece başka isimlerin dahil olabileceğine de işaret etmişti. 15 bin euro seviyesinde ya da altında bir tamamen elektrikli ile Avrupa pazarında büyük ses getirme şansı bulunan ancak bunu şu aşamada rafa kaldıran Renault ve Volkswagen, bildiğimiz kadarıyla Çin pazarında da büyük ortaklıklar kuruyor (Çünkü Avrupalı her otomobil üreticisi devasa Çin pazarında pay almak istiyor) ve hatta Çinli firmalara yardımcı oluyor.

Rivian ve Volkswagen ortaklığı yanında bu da ilginizi çekebilir: Acer imzalı elektrikli bisiklet modeli

İLGİLİ HABERLER