reklamı kapat

POPÜLER

robot

Robot patrona sahip çalışanlar daha verimli ve mutlu

Büyük imalat şirketlerinde otomasyon devri başlayalı çok oldu. İşçileri fazladan meşgul eden basit işleri artık çoğunlukla makineler gerçekleştiriyor. Ancak bilgisayar kontrolündeki makinelerin “üst düzey pozisyonlarda” olduğu şirketler, daha verimli çalışanlara sahip.

MIT’nin yaptığı son çalışma, robotların hükmettiği işlerde çalışanların, iş yerinde daha verimli ve mutlu olduğunu ortaya koydu. İnsanlardan ziyade bilgisayar kontrolündeki cihazlar iş yükünü önemli ölçüde azaltırken daha mutlu ve verimli çalışanlar yaratıyor. Daha fazla sorumluluk yüklenen robotlar ise verimi iki katına çıkarıyor.

MIT’nin imza attığı çalışma, iki insan ve bir robottan oluşan ekibe 3 farklı senaryo sundu. İlk çalışma senaryosuna göre bir insan diğer ikiliyi yönetecek; ikincisinde robot diğer iki insanı yönetecek; üçüncüsünde ise herkes bireysel olarak kendi işini yapacaktı. Çıkan sonuç, en etkili yöntemin ikinci senaryo; yani robotun ipleri eline aldığı durumun olduğunu gösterdi. İnsanlar, robotun tercihlerinden memnun olduklarını, bu şekilde daha verimli çalıştıklarını belirtti.

Projenin mimarı Matthew Gombolay, plan üretmek için insanların kafa patlatması yerine bunu robotların otomatik olarak yaratmasını sağlamanın daha sonuç odaklı olduğunu belirtti. Gombalay, işler ters gittiğinde ise yine bunu çözmeleri için alternatif algoritmalar üreterek, işlerin şansa bırakılmayacağını ekledi. Böylelikle stres unsurunu kaldırarak ortaya daha mutlu ve verimli çalışanlar çıkacağını söyledi.

YORUMLAR