reklamı kapat

POPÜLER

Rocket Lab Electron

Rocket Lab, ticari kalkışta Electron roketini kaybetti; işte detaylar

Yeni Zelanda’da kurulan ancak artık Amerika merkezli görev yapan özel uzay şirketi Rocket Lab, son ticari görevde Electron roketini kaybettti.

Elon Musk’ın SpaceX ile gerçeğe dönüştürdüğü özel uzay şirketi alanında yer alan isimlerden Rocket Lab, Electron isimli roketiyle 20. görevi de tamamlayamadı.

Aktarıldığı kadarıyla, Yeni Zelanda merkezli kalkışta kullanılan Electron roketin ikinci aşama iticisinde beklenmedik kapanma yaşandı. Bundan dolayı da hem roket hem de taşıdığı BlackSky uydular kaybedildi.

İkinci aşama iticide tam olarak ne yaşandığı bilinmiyor. Bu konuda inceleme başlatılmış durumda. Ancak firma bunu ilk defa yaşamıyor. Electron’un 13. görevi de buna benzer bir sorun ve sonla başarısızlığa uğramıştı.

Genel olarak yaşananlar ve spesifik olarak müşterilerinden özür dileyen CEO Peter Beck, sorunu bulacaklarının sözünü veriyor. Peki firma hiç mi başarı elde edemedi? Elbette hayır.

Rocket Lab şimdiye kadar 17 görevde taşıdığı yükü alçak dünya yörüngesine çıkarmayı başardı. Biliyorsunuz SpaceX’in de birçok farklı başarısızlığı oldu. Ancak firma hepsinden ders çıkararak çalışmaya devam ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Rocket Lab, Electron ile ufak görevlere odaklanıyor

SpaceX’in geliştirdiği Falcon 9‘lardan çok daha ufak olan ve maksimum 300 kg kargo taşıma kapasitesi bulunan roket, buna rağmen kalkış maliyetiyle büyük gelecek vadediyor.

Her kalkışının sadece 7.5 milyon dolar tuttuğu belirtilen Electron, bu açıdan şirketlerin ufak yükleri için harika görünüyor. Karşılaştırmak adına Falcon 9 görevleri 50 ila 70 milyon dolar arasında değişiyor.

Bildiğimiz kadarıyla ufak uyduları taşımaya odaklanan Electron‘un düşük kalkış maliyeti, biraz da nispeten ucuza üretilebilen Rutherford motorlarından geliyor. Birçok üç boyutlu parçadan hazırlanan bu motorlar, yüksek verim sunabiliyor.

İlginizi çekebilir

Geleceğin roket modeli Starship için yayımlanan son video