reklamı kapat

POPÜLER

Rocket Lab Electron

Rocket Lab, “Electron” roketini ilk defa yörüngeye çıkarttı [Video]

Amerika merkezli özel uzay şirketi Rocket Lab, kısa süre önce çok büyük bir başarıya daha imza attı. Şirket Electron roketini ilk defa yörüngeye çıkarttı.

Elon Musk’ın SpaceX ile gerçeğe dönüştürdüğü özel uzay şirketi alanı genişlemeye devam ediyor. Bu noktada çalışma gösteren isimlerden Rocket Lab, yaptığı “Still Testing” isimli son denemede Electron roket modelini alçak dünya yörüngesine çıkartmayı başardı. Bu deneme kapsamında boş gitmeyen ve üç tane ufak uyduyu da yörüngeye bırakan roket, şimdiye kadar sadece bir tane uçuş denemesi yapmıştı. SpaceX’in geliştirdiği Falcon 9‘lardan çok daha ufak olan ve sadece 220 kg kargo taşıma kapasitesi bulunan roket, buna rağmen kalkış maliyetiyle büyük gelecek vadediyor. Her kalkışının sadece 4.9 milyon dolar tuttuğu belirtilen Electron, bu açıdan şirketlerin ufak yükleri için harika görünüyor. SpaceX’in Falcon 9’ların yapısı gereği ufak oynamadığı görülürken, Electron‘un düşük kalkış fiyatı biraz da nispeten ucuza üretilebilen Rutherford motorlarından geliyor. Birçok üç boyutlu parçadan hazırlanan bu motorlar, yüksek verim sunabiliyor.

Rocket Lab, Electron ile ufak oynuyor

Şirketin kendi Yeni Zelanda merkezinde geliştirilmeye devam eden roket, son deneme ile kendisini kanıtlamış oldu. Artık NASA, Moon Express ya da Spaceflight gibi müşterilere iş yapabileceği söylenen Rocket Lab, geleceği parlak uzay şirketleri arasında yer alıyor. Alt boşluğu dolduruyor olmasıyla SpaceX’le de rekabete girmeyen şirket, bu açıdan oldukça mantıklı bir yol izlemiş görünüyor. Başarılı kalkışın videosu ise aşağıda yer alıyor.

Video