reklamı kapat

POPÜLER

Rocket Lab roket

Yeniden kullanılabilirlik odağında şaşırtan hamle: Helikopter ile havada roket yakalamak! [Video]

Amerika merkezli özel uzay şirketi Rocket Lab, kısa süre önce “yeniden kullanılabilirlik” konusunda ilginç bir planın bilgisi verdi.

Elon Musk’ın SpaceX ile gerçeğe dönüştürdüğü özel uzay şirketi alanı, biliyorsunuz “yeniden kullanılabilirlik” konusuna büyük önem veriyor. Maliyetleri aşağıya çekmek adına firmalar uzaya uydu vb. çıkarmak için kullandıkları roketleri geriye getirip tekrar kullanmak istiyor. İşte bu konuda alanın ufaklarından Rocket Lab da planlar yapıyor. Bilmeyenler için firma Electron isimli bir roket modeli geliştiriyor. Alçak dünya yörüngesine ufak uyduları çıkarma yeteneğine sahip olan roket, SpaceX’in geliştirdiği Falcon 9‘lardan çok daha ufak ve sadece 220 kg kargo taşıma kapasitesine sahip. Bu roket özellikle kalkış maliyetiyle büyük gelecek vadediyor. Her kalkışının sadece 4.9 milyon dolar tuttuğu belirtilen Electron, bu açıdan şirketlerin ufak yükleri için harika görünüyor. Şirket bu fiyatı koruyabilmek adına roketin ana bölümünü ilk aşamada okyanus üstünden alıp yenilemeyi planlıyor. Ancak esas ilginç olan ikinci plan. Rocket Lab, Dünya’ya paraşütü açık olarak geri dönen roketi “havada” helikopter ile yakalamanın çalışmalarını yapıyor. Yukarıdaki videonun 10 dakikasından sonra bilgisayar animasyonu ile gösterilen bu şaşırtıcı süreç, gerçekten de yapılabilir gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Rocket Lab dahil herkes için yeniden kullanılabilirlik çok önemli

Electron‘un yukarıda bahsettiğimiz düşük kalkış fiyatı nispeten ucuza üretilebilen Rutherford motorlarından geliyor. Birçok üç boyutlu parçadan hazırlanan bu motorlar, yüksek verim sunabiliyor. Yeni Zelanda merkezli olarak geliştirilmeye devam edilen ve yaptığı denemeler ile kendisini kanıtlayan roket, kendi alanında ciddi bir pazar payına ulaşabilecek gibi görünüyor. Alt boşluğu odaklanan ve SpaceX’le rekabete girmemesi çok mantıklı olan firma, geleceği kuranlar arasında bulunuyor.