reklamı kapat

POPÜLER

Saab GlobalEye
Saab GlobalEye
Saab GlobalEye
Saab GlobalEye
Saab GlobalEye
Saab GlobalEye

Saab’dan son teknoloji askeri uçak GlobalEye ile tarihi başarı [Video]

Saab tarafından geliştirilen gelişmiş askeri uçak GlobalEye, kısa süre önemli bir kilometre taşını geride bıraktı. Çok özel bir amacı bulunan uçak, yapabildikleriyle kendisine hayran bırakıyor.

İsveç merkezli Saab‘ın üzerinde uzun süredir çalıştığı GlobalEye, 14 Mart tarihinde ilk uçuş testine çıktı. Bu testten sorunsuz ayrılarak ticari kullanıma bir adım daha yaklaşan uçak, havadan erken uyarı ve kontrol amacıyla görev yapıyor. Temel olarak Bombardier Global Express 6000 iş jeti üzerine kurulan Saab GlobalEye, 30 metre uzunluğa ve 29 metre kanıt açıklığına sahip. Gücünü iki adet Rolls-Royce BR710 A2-20 motorundan alan uçak, yapısı gereği ufak pistlerden de kalkış yapabiliyor. Tek seferde tam 11 saat boyunca havada kalabilen uçak, ülkelere gökyüzündeki en gelişmiş gözü sunmaya hazırlanıyor. Bünyesinde yer alan gelişmiş radar ve sensör sistemleriyle “deniz, hava ve kara” üzerindeki objeleri algılayabilen uçak, söylendiği kadarıyla Erieye ER radar ile çok yüksekten jet ski kadar ufak objeleri dahi tespit edebiliyor. Genel olarak askeri amaçla tasarlanmasına rağmen sivil arama kurtarma faaliyetlerinde de kullanılabilen uçak, sınır güvenliği için benzersiz imkanlar sunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Saab GlobalEye’ın ilk müşterisi de belli

Yapılan açıklamaya göre bu gelişmiş uçak ilk olarak Birleşik Arap Emirlikleri’nde görev yapacak. İlk uçuş testi aradan çıktığı için artık şirket içerisindeki işi oldukça azalan uçak, yakında operasyonel hale gelecek.

Video