reklamı kapat

POPÜLER

Sadece 500 dolara garajdan çıkan 90’ların hazinesi; Toyota MR2 Turbo

Temizliği ve inanılamayacak kadar düşük olan kilometre değerine sahip olan bu Toyota MR2 Turbo örneği, hikayesiyle de dikkat çekiyor.

Her ne kadar günümüzde pek fazla hissedemiyor olsak da, Toyota’nın 80’li ve 90’lı yıllarda piyasaya sürdüğü bazı modeller, döneminin süper otomobillerini andıran tasarım hatlarına sahipti. Modifikasyona olan yatkınlıklarıyla günümüzde hala gözdeler arasında yer alan bu otomobiller arasına 1986 Corolla ve MR2!yi çok rahat bir şekilde yazabiliriz. Aslında bu macerada MR2’yi çok farklı bir noktaya koymak gerekiyor. Üretim süreci 1984 yılında başlayan modelinde motoru arkaya koyan Toyota, işin içerisine açılır kapanır far yapısını da dahil ettiğinde, halkın süper otomobili tadında bir model yaratmıştı. Turbo versiyonunda 200 beygiri bulan gücü ve sadece 6,1 saniyelik 0-100 değeriyle akıllarımıza kazınan bu model, Amerika’da çok garip bir olayla gündeme geldi. 1993 model yıllı bir örneğiyle tam 1999’dan beridir bir garajda tutulduğu söylenen şu anda görmekte olduğunuz MR2, iddiaya göre yeni sahibi tarafından sadece 500 dolara satın alındı. Satışın ardından ortaya çıkan detaylar aslında bir hazinenin keşfi niteliğindeydi.

Neredeyse hiç kullanılmadı

Araçla ilgili yapılan ufak araştırmadan sonra, MR2 Turbo’nun sürücüsünün aracı yaklaşık 20 yıl önce bulunduğu yere getirdiği ve bundan sonra bir daha temasa geçemediği anlaşılmış. Aracı satın almak için harekete geçen kişi sadece 2.351 kilometrede olduğunu görünce, dükkan sahibiyle hem koşulları konuşmak hem de hikayeyi öğrenmek için biraz daha baskı yapınca gerçek ortaya çıkmış. Hikayeye göre bu MR2 Turbo 1993 yılında bir Toyota bayisinden çalınmış ve o günden beridir kendisini aramaya gelen kimse yok. Yapılan anlaşmanın ardından aracı alan yeni sahibi, yakıt pompası ve filtresi gibi ufak parçalarda değişime giderek işini garantiye almış. Paylaşılan fotoğraflarda ne kadar temiz olduğu ve herhangi bir çürümeye maruz kalmadığı görülen bu otomobil saklı cennet rozetini fazlasıyla hak ediyor.