reklamı kapat

POPÜLER

Sadece akıllı telefon kamerası kullanarak “spektral analiz” yapabilen uygulama

Nesnelerin bileşenlerini görmek için karmaşık algoritmalara, pahalı aksesuarlara ya da bu alanda bir uzmanlık almanıza artık gerek yok. Fraunhofer Institute‘nün geliştirdiği mobil uygulama HawkSpex Mobile ile evde dedektifçilik oynayabilirsiniz.

Spektral analiz yapan HawkSpex Mobile, karmaşık bir teknolojiyi aksesuara ihtiyaç duymadan mobil telefonunuza getiriyor. Geleneksel spektral analiz cihazları prizmalar ve özel sensörlerden güç alıyor. Nesnelerin yansıttığı farklı dalga boylarındaki ışıkları ölçerek sonuca ulaşıyor ve böylelikle nesnenin nelerden oluştuğunu çözümleyebiliyor. Akıllı telefonlarda prizma olmaması ve mobil kameraların bu tarz bir çözümleme için aksesuara ihtiyaç duyması işin maliyetini artırıyor. Fraunhofer Institute’nün geliştirdiği uygulama ise farklı dalga boylarını ölçmek için prizmalar yerine akıllı telefonun ekranını kullanıyor. Geliştirilen uygulama ile ekran belirli bir zamanda belirli miktarda dalga boyu atarken kamera da bu dalga boyunun yansıyıp yansımadığını ölçüyor. Bu sayede örneğin ekranınızı manavdan aldığınız “organik” bir elma üzerine doğrultarak elmanın üstüne böcek ilacı sıkılıp sıkılmadığını anlayabilirsiniz.

HawkSpex ne yazık ki henüz son kullanıcıyla buluşmuş bir uygulama değil. Hala geliştirilme aşamasında olan uygulamanın kullanıcı sürümünün bu yılın sonunda mobil mağazalarda olması bekleniyor. Projeyle ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.