reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Sadece alkollüyken girilebilen sosyal ağ uygulaması LIVR sahte çıktı [Video]

Uygulama öyle iyi kurgulanmış ve ilgi çekiciydi ki Pocket Lint, The Next Web, Daily Mail ve Engadget gibi birçok haber sitesi uygulamaya haber olarak yer verdi. Ancak gerçek daha sonra anlaşıldı, uygulama sahte çıktı. Uygulama öyle profesyonel kurgulanmıştı ki, basın bülteninden tanıtım videosuna hatta web sitesi, Twitter ve Instagram hesaplarına kadar hiçbir kuşkuya yer bırakmayacak şekilde hazırlanmıştı. Videoda yer alan ve uygulamanın geliştiricilerinden biri olduğunu belirten kişinin ise aslında komedyen Matt Mayer olduğu anlaşıldı.

Uygulamaya yeterli alkol seviyesine ulaşıp girmeyi başaran kullanıcılara bir dizi eğlenceli alt uygulamalar vaad ediliyordu. Bunlar arasında o an uygulamayı kullanan kişilerin lokasyonlarını kişi sayısı ve alkol derecesine göre gösteren harita uygulaması, kullanıcı ile benzer alkol seviyesindeki bir kişinin rastgele seçilerek aranabilmesi, tek tuşla uygulama içerisinde gerçekleştirilen tüm faaliyetlerin silinebilmesi ve barlardan özel teklifler yer alıyordu. Uygulamanın patentli olduğunu iddia ettiği rastgele arama özelliği Drunk Dial’e ilişkin de ABD Patent Ofisi kayıtlarında alınmış herhangi bir patent bulunamadı.

Bu kadar detaylı şekilde planlanan ve gerçekliğine gölge düşürecek hiçbir açığı bulunmayan şakanın arkasında tam olarak kimin veya kimlerin olduğu ise halen soru işareti olmaya devam ediyor. Şu ana kadar Vimeo üzerinden 100 binden fazla izlenen uygulamanın tanıtım videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

VİDEO