reklamı kapat

POPÜLER

Sağı solu ayrı oynayan sabit vitesli bisiklet [Video]

Fixed gear, fixie, veya daha Türkçe haliyle sabit vitesli bisikletler halihazırda kullanması epey zorlu araçlarken bir de bu tehlikeli aletin sabit olmayan gövdeli versiyonunu düşünün. Fransız girişimcilerin geliştirdiği bu araç, bisiklet kavramını bambaşka bir noktaya taşıyor.

Bilmeyenler için kısaca bahsetmek gerekirse; fixed gear bisikletler şanzıman sistemi olmayan, tek bir dişliye sahip, sabit vitesli bisikletler olarak öne çıkar. Yani pedal çevirmeye başladığınız andan itibaren artık geri dönüşü yoktur. Pedalları aynı zamanda fren olarak da kullanılabildiği için bu bisikletlerde genellikle fren de bulunmaz. Her ne kadar kullanması epey zor görünse de bisikletin en yalın halini kullanmak fazlasıyla zevklidir.

Şimdi bu bisikleti alın ve sabit durmayan bir şasi ekleyin: Sevimli ölüm makineniz hayırlı olsun. Gidona bağlanan alt borusu sabit olmayan bisiklet, sürekli drift yapıyormuş hissi veriyor. En azından Trocadero geliştiricileri o hissi veriyor. Ancak bu aşamaya gelene kadar kaç kere düşüp kafa göz yardıklarını bilmiyoruz tabii.