reklamı kapat

POPÜLER

Sahte kimlikler renklerinden anlaşılacak [Video]

Farklı açılardan bakıldığında değişik fotoğraflar görünen kartları bilirsiniz. Bu kartları hareket ettirdiğimizde her iki fotoğraf görülebilir hale gelir. Fransa’da yer alan École Polytechnique Fédérale de Lausanne‘deki araştırmacıların geliştirdiği yeni bir baskı tekniğinde ise fotoğrafın aynı kalması, renklerin ise değişmesini sağlanıyor.

Araştırmacılar eflatun, camgöbeği ve sarı noktaların bir araya gelerek uzaktan bakıldığında bir fotoğrafı oluşturduğu tekniği denerken farklı bir şey keşfetti. Söz konusu teknik metal yüzey üzerine uygulandığında ve fotoğrafa farklı açılardan bakıldığında renklerde bazı değişimlerin yaşandığı görüldü. Daha sonrasında ise araştırmalar bu alan üzerine yöneltildi.

fotograff
Keşfedilen bu teknikte dik olarak ışık alan çizgiler daha büyük gölgeler oluşturuyor ve bu da güçlü renklerin oluşmasını sağlıyor. Eğer ışık çizgilere yatay biçimde gelirse gölgeler küçük oluyor ve dolayısıyla da zayıf renkler ortaya çıkıyor. Kağıt ışığı çok fazla absorbe ettiği için bu teknik kağıt üzerinde uygulanamıyor ve yalnızca metal yüzeylerde kullanılabiliyor. Araştırmacılar bu fotoğrafların kimliklerde, pasaportlarda ve güvenlik fotoğraflarında kullanılabileceğini belirtiyor. Tekniğin ne zaman yaygınlaşacağı hakkında ise henüz bir bilgi bulunmuyor.

İLGİLİ HABERLER