reklamı kapat

POPÜLER

Samsung, Android 13 + One UI 5

Samsung, Android 13 + One UI 5 ile beraber bu yenilikleri getirecek

Yıl sonuna doğru çıkmaya başlayacak Android 13 + One UI 5 ile beraber Samsung devrimsel olmasa da önemli yenilikler planlıyor.

Android 13 + One UI 5 bir süredir gündemde. Sürüm en son esas odak noktaya daha akıcı bir kullanıcı deneyimini yerleştirecek haberi ses getirmişti. O zaman söylendiği kadarıyla firma yeni sürüm ile arayüzün kullanım sırasındaki hareket hızını artıracak ve animasyonları daha akıcı / pürüzsüz / doğal hale getirecek. Şimdi daha detaylı bilgiler geldi çünkü 9to5Google, sürümün erken betasına erişti. Henüz genel olarak teste açılmayan bu erken beta sürümü, son aşamada bazı değişikliklere sahip olabilir ancak genel olarak bir tablo çiziyor. Bu sürümden elde edilenlere göre One UI 5 ile beraber bildirim ekranı ufak bir makyaj görüyor. Bu sayfada görebileceğiniz üzere yeni simgeler kullanan firma, şeffaflık ayarlarında da güncellemeye gitmiş.

Bu erken beta sürümde Google’ın stok Android uyarı / izin bildirim sistemini kullanan ancak bunu son sürümde değiştirmesi beklenen Samsung, yeni sürüme Optik Karakter Tanıma özelliğini de yerleştirmiş. Bu kısaca OCR olarak geçen özellik sayesinde fotoğraflardan düzenlenebilir metin kopyaları çıkarılabiliyor. Bu özellik yerleşik Galeri uygulaması yanında faydalı şekilde klavye içerisinde de çalışıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Güvenlik ve Gizlilik Merkezi” üzerinden tüm hesap güvenliği, gizlilik ve parola / şifre işlemcilerini bir araya getiren Android 13 + One UI 5, burada şimdilik daha önce sunulmayan bir özellik sağlamıyor. Sadece eski tüm özellikler daha kolay erişim için gruplanmış gibi görünüyor. Ekran altından yukarıya çift parmak kaydırma ile bölünmüş ekran yapısına hızlı geçiş ve sağ üst köşeden kaydırma ile hareketli pencere modunu aktif etme gibi iki yeni kaydırma hareketi getireceği tespit edilen sürüm, başka ufak bazı yenilikler de taşıyor.

One UI 5 sürümü örneğin hızlı ayarlar menüsünden aktif uygulamaları gözler önüne serebiliyor, “Samsung Notes” uygulaması üzerinden 100 kişiye kadar ortak not düzenleme sistemini getiriyor, ayarlara UWB (Ultra-Wideband) açma / kapatma seçeneği ekliyor ve yine ayarlardaki “Telefon Hakkında” kısmında kullanılan telefonun görseli gösteriliyor.

İlk olarak Samsung Galaxy S22 serisi için başlayacak beta sürecinde gelecek geri bildirimler kapsamında daha gelişmiş hale gelmesi beklenen Android 13 + One UI 5 ile sunulan erken beta sürümündeki akıcılığı hemen aşağıdaki videoda görebilirsiniz:

Peki daha önce verilen sözler üzerinden Android 13 + One UI 5 alacağı kesin olan Samsung akıllı telefonlar hangileri? Bu konuda yakında çıkmış ve önümüzdeki dönemde çıkacak tüm telefonların da eklenebileceği liste şöyle:

Galaxy S serisi: Galaxy S22 Ultra, Galaxy S22+, Galaxy S22, Galaxy S21 FE, Galaxy S21 Ultra (LTE/5G), Galaxy S21+ (LTE/5G), Galaxy S21 (LTE/5G), Galaxy S20 Ultra (LTE/5G), Galaxy S20+, (LTE/5G), Galaxy S20 (LTE/5G), Galaxy S20 FE (LTE/5G) ve Galaxy S10 Lite.

Galaxy Note serisi: Galaxy Note 20 Ultra (LTE/5G), Galaxy Note 20 (LTE/5G) ve Galaxy Note 10 Lite.

Galaxy Z serisi: Galaxy Z Fold 2 5G, Galaxy Z Flip, Galaxy Z Flip 5G, Galaxy Z Fold 3 ve Galaxy Z Flip 3.

Galaxy A serisi: Galaxy A73, Galaxy A53, Galaxy A33, Galaxy A71 5G, Galaxy A71, Galaxy A51 5G, Galaxy A51, Galaxy A52, Galaxy A52 5G, Galaxy A52s, Galaxy A72, Galaxy A Quantum, Galaxy Quantum 2, Galaxy A42 5G, Galaxy A03s, Galaxy A12, Galaxy A32, Galaxy A32 5G, Galaxy A22, Galaxy A22 5G, Galaxy A23, Galaxy A13 ve Galaxy A03.

Galaxy M serisi: Galaxy M42 5G, Galaxy M12, Galaxy M62, Galaxy M01, Galaxy M22, Galaxy M31, Galaxy M32, Galaxy M32 5G, Galaxy M52 5G, Galaxy M33 ve Galaxy M23.

Galaxy Xcover serisi: Galaxy Xcover 5

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu arada yukarıdaki listede Android 14 ve Android 15 gibi sürümleri kesin olarak alacak cihazlar da bulunuyor. Samsung’un güncel sürüm Android 12’yi ise şimdiye kadar 100 milyondan fazla cihaza ulaştırdığı aktarılıyor.

Bizim de sık sık paylaştığımız üzere Android 12’nin Türkiye’deki dağıtımı da oldukça hızlı şekilde sürüyor. Android 12 ve Türkiye özelindeki detaylara buradan ulaşabilirsiniz. 2023 yılında geniş dağıtıma çıkacak Android 13 işletim sistemi için ortaya çıkan son detaylara direkt olarak burada ulaşabilirsiniz.

Samsung, Android 13 + One UI 5 detayları yanında bunlar da ilginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display