reklamı kapat

POPÜLER

Samsung

Samsung, telefonları için duyurdu: “Tamir Modu”

Teknoloji devi Samsung, ilk olarak Güney Kore merkezli olarak Galaxy S21 ailesine bir “Tamir Modu” eklediklerini duyurdu.

İngilizce “Repair Mode” olarak geçen bu yeni özellik, kişilerin hayatlarını daha kolay getirmeye odaklanıyor. Dediğimiz gibi şu an sadece Samsung Galaxy S21 serisinde yer alan özellik, direkt olarak telefon tamir sürecine odaklanıyor. Tamire verilen telefonlarda her zaman bir veri endişesi oluyor. Bunu ortadan kaldırmak adına getirilen “Tamir Modu”, aktif edildiği zaman telefondaki tüm verileri (Fotoğraflar, mesajlar, hesap bilgileri ve uygulamaları) tamamen gizliyor. Bu mod aktif edilirse servis çalışanı telefonu açtığı zaman kişisel bilgilerinize kesinlikle erişemiyor, testler için sadece stok bir telefona erişim sağlıyor.

Tamir Modu telefon sahibi tarafından kapatıldığı zaman tüm veriler ve ayarlar geriye geliyor, böylece süreçte hiçbir gizlilik endişesi kalmıyor. Aktarıldığı kadarıyla Tamir Modu direkt olarak biyometrik veriyle açılıp kapatılabiliyor. Samsung’un bu özelliği daha sonra diğer telefonlara ve ülkelere de getirmesi bekleniyor ancak bu konuda henüz bir açıklama bulunmuyor.

Samsung şu an yazılımsal olarak başka büyük adımlar da atıyor ve burada odak nokta Android 13 + One UI 5 oluyor. Hatta geçtiğimiz hafta sürümün betasına ulaşıldı. Halen genel teste açılmayan bu erken beta sürümü, son aşamada bazı değişikliklere sahip olabilir ancak genel olarak bir tablo çiziyor. Bu sürümden elde edilenlere göre One UI 5 ile beraber bildirim ekranı ufak bir makyaj görüyor. Bu sayfada görebileceğiniz üzere yeni simgeler kullanan firma, şeffaflık ayarlarında da güncellemeye gitmiş.

Bu erken beta sürümde Google’ın stok Android uyarı / izin bildirim sistemini kullanan ancak bunu son sürümde değiştirmesi beklenen Samsung, yeni sürüme Optik Karakter Tanıma özelliğini de yerleştirmiş. Bu kısaca OCR olarak geçen özellik sayesinde fotoğraflardan düzenlenebilir metin kopyaları çıkarılabiliyor. Bu özellik yerleşik Galeri uygulaması yanında faydalı şekilde klavye içerisinde de çalışıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Güvenlik ve Gizlilik Merkezi” üzerinden tüm hesap güvenliği, gizlilik ve parola / şifre işlemcilerini bir araya getiren Android 13 + One UI 5, burada şimdilik daha önce sunulmayan bir özellik sağlamıyor. Sadece eski tüm özellikler daha kolay erişim için gruplanmış gibi görünüyor. Ekran altından yukarıya çift parmak kaydırma ile bölünmüş ekran yapısına hızlı geçiş ve sağ üst köşeden kaydırma ile hareketli pencere modunu aktif etme gibi iki yeni kaydırma hareketi getireceği tespit edilen sürüm, başka ufak bazı yenilikler de taşıyor.

One UI 5 sürümü örneğin hızlı ayarlar menüsünden aktif uygulamaları gözler önüne serebiliyor, “Samsung Notes” uygulaması üzerinden 100 kişiye kadar ortak not düzenleme sistemini getiriyor, ayarlara UWB (Ultra-Wideband) açma / kapatma seçeneği ekliyor ve yine ayarlardaki “Telefon Hakkında” kısmında kullanılan telefonun görseli gösteriliyor.

Samsung gelişmeleri yanında bunlar da ilginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display