reklamı kapat

POPÜLER

“Samsung Avrupa’da dizüstü bilgisayar satmayacak”

Bilgisayar piyasasında yaşanan sürpriz gelişmelerin ardı arkası kesilmiyor. Akıllı telefon, tablet ve phablet derken bilgisayarlara olan talepte de ciddi değişiklikler meydana geldi. Hatırlanacağı üzere Sony gibi bir teknoloji devi dahi değişen talep karşısında havlu atmakta gecikmemişti. Şimdi bir Samsung sözcüsünün PC Advisor‘a yaptığı açıklamaya göre, Güney Koreli firma da en azından Avrupa’da dizüstü bilgisayar piyasasından çekilmeyi planlıyor.

Pazardaki ihtiyaç ve talep değişikliğine anında uyum sağlamak için böyle bir karar verdiğini açıklayan Samsung, bu strateji değişikliğinin Avrupa’ya özgü olduğunu özellikle vurgulayarak diğer bölgelerden çekilmeyi planlamadığını belirtti. Özellikle ülkemizdeki bayi ve kullanıcılar, Avrupa bölgesini kapsayan kararın Türkiye için de geçerli olup olmayacağını merak ederken, edindiğimiz bilgiye göre Türkiye pazarında satışlar devam edecek.

Tabii bu duruma bakarak Samsung’un üzerinde Sony’nin bir türlü kurtulamadığı kara bulutların dolaştığı sonucuna varmamalıyız. Akıllı telefonun yanı sıra beyaz eşya ve televizyon pazarında bir hayli güçlü konumda olan Samsung, bu kararıyla piyasa koşullarına hızla adapte olmanın önemini de ortaya koymuş oldu.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

““Samsung Avrupa’da dizüstü bilgisayar satmayacak”” için bir cevap

  1. Çağrı Bostancı dedi ki:

    Samsung’un pazarlama gücü bence rakipsiz. Çok hızlı karar alma ve uygulama becerileri var. Müşterinin neyi ön planda tuttuğunu da iyi biliyorlar. Böylece maliyeti düşürüp daha iyi ürün yapmak yerine daha çok reklam yapıyorlar. Sektörleri de çok iyi inceleyip risk almıyorlar. Bilgisayar piyasasına güçlü girip birkaç yıl kaymağını aldıktan sonra pazarda güçlü olan rakipleri ile rekabet edebilmelerinin düşük kazançtan geçtiğini gördüler. Marka değerini zedelemek pahasına buna girmek yerine kaliteye daha çok önem veren Avrupa piyasasından çekildiler. Yerinde bir karar oldu. Sony’nin hatası ise müşterilerine diğer pazarlardan tamamen çekileceği algısı yaratmak oldu. Hala yeni model çıkaran bir markanın bu algıdan zarar görmesi çok üzücü.