reklamı kapat

POPÜLER

Samsung B3410

 - Güncelleme: 09 Mart 2010 14:37

Cihazın üzerinde 2.6 inç büyüklüğünde bir dokunmatik LCD ekran bulunuyor. 240×320 piksel çözünürlük sunan ekran kapasitif dokunmatik teknolojisi ile çalışıyor. Fakat hassasiyetinin biraz zayıf olduğunu söylemeliyiz. Şüphesiz bu değerlendirmeleri zamana uygun olarak yaptığımızı hatırlatalım. Nitekim B3410 dokunmatik ekran hassasiyeti ilk dokunmatik ekranlı modellere göre oldukça yüksek. Ekranın altında beklendiği gibi bir adet geri dönüş ve onay fonksiyonları için kullanılabilen kısayol ve çağrı tuşları bulunuyor. Çağrı sonlandırma tuşunu aynı zamanda ana ekrana dönüş için kullanabiliyorsunuz.

WIDGET UYGULAMALARI
Ana ekran üzerinde sol tarafta ekranın herhangi bir yerine dokunarak açıp kapatabileceğiniz bir widget çubuğu bulunuyor. Bu çubuk üzerindeki küçük uygulamaları ve kısayolları ekran üzerinde boş yerlere istediğiniz gibi sürükleyip bırakarak yerleştirebiliyorsunuz. Sınırlı sayıda olan bu widget uygulamaları arasında Facebook, Myspace mobil sitelerine kısayollar, müzik, radyo çalar, fotoğrafar ve doğum günleri gibi sıkça kullanacağınız fonksiyonlara kolay erişim sağlayan kullanışlı widget’lar bulunuyor. Mobil dünya ile internet arasında kopmaz bir bağ kurulduğunu hayretler içerisinde izliyoruz. Bunun etkilerini yeni çıkan modellerde standartlaşan özelliklerde rahatça görebiliyoruz. Uygun fyatlı ve 3G desteklemeyen bir model olmasına rağmen Samsung B3410 üzerinde dahili Google ve popüler servislere kolay erişim desteği sunuluyor. Ana menüde bulacağınız Google seçeneği ile arama ve Gmail posta servislerine ulaşabiliyorsunuz. Widget’lar üzerindenFacebook ve Myspace erişiminin yanı sıra fotoğraf göndermek için popüler servislere bağlantılar da eklenmiş. Uygulamalar başlığı altındaki Topluluklar seçeneği dahilinde cihazın kamerasıyla çekeceğiniz fotoğrafarı Myspace, Facebook, Flickr, Photobucket, Picasa ve Friendster sitelerine yükleyebiliyorsunuz. Konu fotoğraftan açılmışken cihazın kamerasına da değinelim. Arka tarafta bulunan kamera 2 megapiksel çözünürlükte orta seviye bir performans sunuyor. Efektler ve detaylı ayarlarla zenginleştirilmiş olan Samsung B3410 çözünürlüğü düşük olsa da uğraşıldığında eğlenceli fotoğrafar çekebileceğiniz bir kameraya sahip.

ANLIK MESAJLAŞMA
Cihazın tam Q klavyesi SMS ve internet gezintisi sırasında oldukça rahat metin girişi yapmanızı sağlıyor. Sürgüyü açtığınızda ekran otomatik olarak yatay konuma geçiyor. Metin girişi için klavye bulunmasının en önemli avantajı ise anında mesajlaşma yazılımını kullanırken hissediyorsunuz. Palringo Messenger isimli Java uygulama cihazla birlikte yüklü olarak geliyor. Bu uygulama sayesinde Windows Live Messenger (MSN), ICQ, Google Talk ve Yahoo Messenger dahil birçok anında mesajlaşma servisine bağlanıp çevrim içi arkadaşlarınızla sohbet edebiliyorsunuz. Klavye tuşlarının arka aydınlatmaya sahip olması mesaj tutkunları için bir diğer avantaj. Bu sayede ışıksız ortamlarda dahi klavyeyi rahatça kullanabiliyorsunuz.

BAĞLANTI SEÇENEKLERİ
Cihaz üçüncü nesil bağlantı desteği sunmuyor. İnternet erişimi için GPRS veya EDGE bağlantısını kullanabiliyorsunuz. Sunduğu özellikler açısından değerlendirdiğimizde bağlantı hızının yeterli olacağını rahatça söyleyebiliriz. Cihazın üst kısmına yerleştirilen 3.5 mm standart kulaklık bağlantısı sayesinde müzik dinlerken favori kulaklığınızı kullanma imkanına sahipsiniz. Ayrıca müzik açısından B3410 üstün bir özelliğe sahip. Yaptığımız incelemelerde başarısını belirttiğimiz DNSe (Digital Natural Sound Engine) adı verilen dijital doğal ses motoru sayesinde oldukça kaliteli bir ses veren cihaz, müzik çalar uygulamasının yanı sıra RDS destekli FM radyosuyla sizi hiçbir yerde müziksiz bırakmamayı hedefiyor. Ayrıca FM radyo içerisinden kayıt da yapabiliyorsunuz. Dahili olarak 30 MB hafızaya sahip olan B3410’un bellek kapasitesi microSD kartlarla 8 GB’a kadar yükseltilebiliyor. Pil ömrü de oldukça yüksek olan B3410’u mesajlaşma, Gmail, Facebook, Myspace ve diğer popüler servislere erişim, anında mesajlaşma uygulaması, aydınlatmalı klavyesi ve kayıt imkanı sunan radyosuyla genç kullanıcılar için iyi bir alternatif olarak görüyoruz.

DOKUNMATİK EKRAN
samsung-b3410-1Kapasitif dokunmatik ekran pratik bir kullanım sunuyor

WIDGET
samsung-b3410-2Küçük widget uygulamalarıyla ana ekranı kişiselleştirebiliyorsunuz

ANINDA MESAJLAŞMA
samsung-b3410-3Palringo uygulamasıyla birçok servise bağlanabiliyorsunuz

TAM Q KLAVYE
samsung-b3410-4Türkçe karakterler olmasa da aydınlatmalı klavye ile metin girişi oldukça rahat

FM RADYO VE KAYIT
samsung-b3410-5FM radyoya sahip cihazla radyo yayınlarını kaydedebiliyorsunuz

KAMERA

samsung-b3410-62 megapiksellik kamera eğlenceli çekim özellikleriyle desteklenmiş

PUANLAMA
-4YILDIZ-

ARTILAR
Popüler servislere kolay erişim, kayıt özellikli RDS destekli radyo, arka aydınlatmalı tam Q klavye.

EKSİLER
Klavyede Türkçe karakterler yok.Kamera çözünürlüğü düşük. 3G desteği bulunmuyor.

SONUÇ
SMS ve anında mesajlaşma servisleri üzerinden yoğun bir şekilde mesajlaşan genç kullanıcılar için aydınlatmalı klavyesi ve Palringo uygulamasıyla iyi bir alternatif.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşletim Sistemi

 • Standart şirket yazılımı

Şebeke

 • GSM

Ekran

 • 2.6 inç, 240×320 piksel, 256K renk LCD

Hafıza

 • 30 MB dahili, 8 gigabyte’a kadar microSD kart desteği

Kamera

 • 2 megapiksel, video kaydı

Multimedya Desteği

 • AAC, MP3, MPEG4, WMA

Bekleme / Konuşma Süresi

 • 640 / 10.5 saat

Navigasyon

 • Yok

Bağlantılar

 • USB 2.0, Bluetooth 2.1

Boyutlar

 • 102.3 x 52.4 x 15.9 mm

Ağırlık

 • 113.7 gram

İLGİLİ HABERLER