reklamı kapat

POPÜLER

Samsung Galaxy S9 Plus

Samsung’dan telefon kameralarındaki “inanılmaz” dönüşümü gösteren infografik

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, telefon sektöründe Android platformu sonrası öne çıkmış bir isim. Ancak şirket bundan önceki dönemde de cep telefonu sektöründe aktif olarak yer alıyordu. Telefonlarında 2000 yılından bu yana kamera konusuna çok büyük önem veren firma, hazırladığı infografik ile zirveye ulaşan Galaxy S9‘a kadar geçilen aşamayı karşımıza çıkartıyor.

Samsung Galaxy 9 ve büyük abi Galaxy S9+, kamera konusunda sektörün en iyi modelleri arasında yer alıyor. Bünyelerinde yer alan mekanik diyafram sistemiyle alanda bir ilke imza atan modeller, mükemmele yakın durumdalar. Video konusunda öne çıkmayı bilen Galaxy S9 ailesi, elbette bir anda ortaya çıkmadılar. İşte bunun için hazırlanan infografik, yılların tecrübe birikimini gözler önüne seriyor. Buna göre şirketin kameraya sahip ilk telefonu 2000 yılında satışa çıkıyor. Tam 20 adet fotoğraf çekilmesine imkan tanıyan bu model, 0.35 megapiksel çözünürlüğe sahipti ve çekilen fotoğraflar ancak bilgisayardan bakılabiliyordu.

2002 yılında kapaklı model X590 karşımıza çıktı. Bu telefonda 0.11 megapiksel CCD sensörlü döner bir kamera yer alıyordu. O zaman popüler olmasa da bu telefonla özçekim yapılabiliyordu. 2003 yılında çıkan V420‘nin ise ekranı hareket edebiliyordu. Bu sayede kişilere farklı açılarda çekimlerin önü aralandı. Bu kamerada 0.3 megapiksellik bir CCD sensör bulunuyordu. 2005 yılında tanıtılan V770 ile işler biraz daha ciddi hal almaya başladı. Bünyesinde 7 megapiksellik bir CCD sensör yer alan model, temel olarak telefon özelliği olan bir fotoğraf makinesiydi. Bu modelde zoom ve geniş açı çekime izin veren büyük bir lens yer alıyordu.

Samsung Galaxy S9 Plus

2010 yılında Android işletim sistemli ilk Galaxy S tanıtıldı. 5 megapiksellik CMOS sensörün yer aldığı model, bir devrimin ilk ürünüydü. Modelin içerisinde birçok çekim modu yer alıyordu. Bununla birlikte birçok insan akıllı telefonlarla fotoğraf çekmeye başladı. 2012 yılında Galaxy S3 tanıtıldı. 8 megapiksellik arka aydınlatmalı CMOS sensörü bulunan model, 20 kareye kadar seri çekimin önünü araladı. 2013 yılında yine fotoğraf makinesi formunda Galaxy S4 Zoom karşımıza çıktı. Bu model bünyesinde 24-240mm‘lik bir lens taşıyordu. Temelde ise 16 megapiksellik CMOS sensör vardı. Yani çözünürlük artık haylice yükselmişti. Ancak hatırlarsınız bu model kalın gövdesi nedeniyle çok da başarılı olamamıştı.

2005 yılına geldiğimiz zaman Galaxy S5 tanıtıldı. Şirketin ISOCELL teknolojisine sahip 16 megapiksellik kamerayla gelen telefon, gerçek zamanlı HDR çekimler yapabiliyordu. Şirketin en hızlı otomatik netlemesini sunan model, milyonlarca sattı. 2016’da tanıtılan Galaxy S7‘de 12 megapiksellik dual piksel sensör yer aldı. Bu konuda bir ilke imza atan telefon, fotoğraf kalitesinde ciddi bir artış getirdi. 2017’nin en çok konuşulan modeli Galaxy Note 8, şirketin çift lense sahip ilk telefonuydu ve yine 12 megapiksellik dual piksel sensör üzerine kuruluyordu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsung telefonların kamera evriminde son nokta

2018’e geldiğimiz zaman ise Galaxy S9 ailesi lanse edildi. Yapılan testlerde Galaxy S8’den daha iyi olduğu görülen model, yine de kamerada iPhone X ile Google Pixel 2’lerin biraz gerisinde kalmış görünüyor. S9 Plus ile DxOMark’ın liderliğini eline alan şirket, şu sıralar Galaxy Note 9 üzerinde çalışıyor.

Video