reklamı kapat

POPÜLER

Samsung dijital fotoğraf makineleriyle ilgili “sürpriz olmayan” haber

2015 yılında Samsung’un dijital kamera pazarından çekileceği yönünde iddialar ortaya çıkmış ve Samsung’un bu konudaki cevabı gecikmemişti. Yapılan açıklamada Samsung’un böyle bir hamle yapmayacağı ve pazarda kalmaya devam edeceği belirtilmişti. Fakat Samsung’un dijital kamera pazarını terk edeceği yönündeki iddialar iki yıl sonrasında tekrardan ortaya çıktı.

Yeni gelen bilgilere bakılırsa bu kez olay neredeyse kesinleşmiş durumda. Resmi ancak anonim bir kaynaktan elde edildiği söylenen bilgilere göre Samsung dijital kamera pazarından gerçekten de çekiliyor. Dijital kamera üretimi ve satışı işinden vazgeçen Samsung’un yeni kategorilerde kameralar satmaya devam edeceği belirtiliyor. Samsung’un bahsettiği “yeni” kamera kategorisinin ne olabileceğiyle ilgili hiçbir bilgi bulunmuyor.

Aslında Samsung’dan direkt olarak böyle bir açıklama gelmeseydi bile Güney Koreli teknoloji devinin bu kategoriden çıkacağının sinyalleri uzun bir süredir veriliyordu. Dijital kameralarının büyük bir bölümünün üretimini durduran Samsung, bazı ülkelerden de yavaş yavaş çekilmeye başlamıştı. The Investor’ın haberine göre akıllı telefon kameralarının hızla gelişmesi ve profesyonel makinelerle kafa kafaya mücadele edebilecek yapıya gelmesi giriş seviyesinde dijital kamera pazarının sonunu getirdi. Canon ve Nikon gibi ünlü üreticilerin bile sorun yaşadığı pazarda ana işi kamera olmayan Samsung’un tutunması da güç hale geldi.