reklamı kapat

POPÜLER

Samsung, ellerinizi sanal klavyeye dönüştürmeyi hedefliyor

Samsung‘un daha önce Galaxy Glass adında Google’a rakip bir giyilebilir ürün çalışması içerisinde olabileceğini buradan sizlere duyurmuştuk. Haberin kaynağında Samsung’un patent ofisine yaptığı başvuru vardı. Firmanın ortaya çıkan yeni patent başvurusu, Galax Glass iddialarını daha da güçlendiriyor.

Samsung’un geçtiğimiz ağustos ayında gerçekleştirdiği öğrenilen başvurusu ile giyilebilir ürünlere yönelik olarak kullanıcıların ellerini sanal klavyeye dönüştürmeyi amaçladığı ortaya çıktı. Patentin içeriği incelendiğinde ise, kullanıcıların parmaklarında yer alan her bir parçaya, artırılmış gerçeklik katmanı ekleyerek klavyeden bir harf görevi atanıyor. Kullanıcıların baş parmakları aracılığıyla her bir parmak bölmesine dokunuşu kamera tarafından algılanarak klavye komutuna dönüştürülüyor.


Samsung’un açıklamasına göre fikrin temelinde, genellikle giyilebilir ürünlerde kullanılan sesle komut sisteminin yüksek gürültülü ortamlar gibi bazı koşullar altında verimli çalışamayacağı, bu sebeple alternatif bir komut sistemine ihtiyaç duyulması yatıyor. Patent çizimlerinde görünen parmakların üzerinde yer alan harfler sadece giyilebilir akıllı ürünün ekranından bakıldığında görülebiliyor. Elbette ki firmaların gerçekleştirdiği patent başvuruları her zaman aynı şekliyle nihai bir ürüne dönüşmeyebiliyor. Ancak firmaların geleceğe yönelik çalışmaları için önemli ipuçları sağlıyor.

Bu yıl birbiri ardına giyilebilir ürünlerini tanıtan Samsung’un, akıllı gözlüğünü 2014 yılı bitmeden tanıtacağı şeklinde iddialar giderek daha güçlü seslendiriliyor. Anlaşılan kendi kendine konuştuğunu sandığımız insanlara henüz alışmışken şimdi de elleri ile durduk yere değişik hareketler yapan insanlara alışmamız gerekecek.

YORUMLAR