reklamı kapat

POPÜLER

Apple

Apple imzalı AR/VR gözlüğü için yeni patent başvurusu ortaya çıktı

Apple, artırılmış ve sanal gerçeklik teknolojisini bir arada sunan gözlüğüyle ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Şirketin bu konu hakkında yeni bir patent başvurusunda olduğu ortaya çıktı.

Patente bakıldığında gözlüklerle uyumlu bir kontrol cihazından söz ediliyor. Bu cihazda çeşitli sensörlerin olduğunu ve kontrol cihazının dokunsal geri bildirim içeren özelliklere sahip olduğu ifade ediliyor. Patently Apple tarafından tespit edilen patent başvurusu ABD Patent ve Ticari Marka Bürosu’na dosyalanmış durumda. Kullanıcıların parmaklarına takacakları yüzük benzeri bir cihazla akıllı gözlüğü kontrol edebileceği söyleniyor. Yüzük dışında çeşitli sensörlerin yer aldığı eldiven benzeri bir sistemden de söz ediliyor. Eldivende metal, kumaş veya polimer gibi malzemelerin kullanılabileceği dile getiriliyor. Parmakların üst kısmına takılan cihazda parmak uçları açıkta kalıyor. Bu şekilde yüzeye dokunmak mümkün oluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple imzalı teknoloji ne zaman hayatımıza girecek?

Cihazda kuvvet sensörleri, ivmeölçerler, jiroskoplar, optik sensörler, dokunma sensörleri ve durum gösterge ışıkları yer alıyor. Bu sensörler, kullanıcının parmağını hareket ettirme ve yüzeylerle etkileşimde bulunma şeklini kesin olarak belirlemek için kullanılıyor. Sistemin çok hassas çalıştığı ifade ediliyor. Bu sistem bir kullanıcının bir yüzeye ne kadar sert bastığını algılıyor ve bu kuvvetin tam yönünü tespit edebiliyor. Bu teknolojinin ne zaman hayatımıza gireceği ise henüz bilinmiyor.

İlginizi Çekebilir

Firmanın en son çok dikkat çeken konsept modeli