reklamı kapat

POPÜLER

Twitter

Twitter, paralı “süper takip” dönemini başlatıyor; işte detaylar

Sosyal medyanın karakter limitli platformu Twitter, önemli bir duyuru yaptı. Firma platform içerisinde süper takip dönemini başlatıyor.

Twitter, en son Türkiye’de devlet ile bağlantılı onaylı hesaplarda “Türkiye Devlet Görevlisi” ibaresini hayata geçirmesiyle ses getirmişti. Şimdi ise Türkçe’ye “Süper Takip” olarak geçirebileceğimiz yeni bir sistem duyuruldu. Bu sistem aslında direkt olarak Patreon benzeri bir altyapıyı karşımıza getiriyor. Yakında aktif edilecek yeni dönemde kişiler aylık 4.99 dolar vererek bir kişinin / hesabın “süper takipçisi” olabilecek. Peki süper takipçilere neler sunulacak? Paralı aboneler özel içerikler, grup erişimi, destekçi rozeti, özel indirimler ve özel haber bültenleri alır hale gelecek. Twitter’daki önemli içerik üreticileri desteklemek adına güzel bir adım atan firma, bu özelliği Türkiye’ye ne zaman getirecek henüz bilmiyoruz. Bu paralı sistemden Twitter’ın da ufak bir kesinti yaparak gelir elde edeceğini belirtelim.

Twitter eğer  önemli bir adım atmazsa yakında Türkiye’de büyük bir ceza alacak

Biliyorsunuz günlük erişimi bir milyondan fazla olan sosyal ağ sağlayıcıları Türkiye’de temsilci bulundurmak zorunda. Bunu yapmayan sosyal medya kanallarına şimdiye kadar büyük maddi cezalar uygulandı. Türkiye’de temsilcilik açmayı kabul etmeyen şirketlere toplam 40 milyon TL (Her şirkete ayrı olarak) ceza kesildi. En son ise reklam yasağı uygulanmaya başlandı. Bu durumda Türkiye’de vergi mükellefi olan şirket ve kişilerin, söz konusu sitelere / platformlara reklam vermesi yasaklandı. Bu konuda ilk yasak kısa süre önce Twitter tarafına da uygulandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Son dönemde Türkiye’deki siyasetçiler için büyük ses getiren adımlar atan Twitter, halen Türkiye’ye bir temsilci atamadı. Peki bundan sonra ne olacak? Reklam yasağı sonrasında da temsilci atamayan firmaların bant genişliği azaltılacak. Bu bağlamda Twitter‘a ilk olarak nisan ayında yüzde 50’lik bant genişliği daraltması yapılacak. Buna rağmen halen temsilci adımı gelmezse mayıs ayında yüzde 90’lik bant genişliği daraltması devreye alınacak. Bu noktada Twitter ciddi anlamda Türkiye özelinde kullanılmaz hale gelecek. İşin bu noktaya gelip gelmeyeceğini ise zaman gösterecek.

İlginizi Çekebilir

Epic Games tarafından gösterilen göz alıcı sistem