reklamı kapat

POPÜLER

Samsung EX2F incelemesi

YENİ BİR KONSEPT OLMA YOLUNDA HIZLA İLERLEYEN ÜST SINIF KOMPAKT MAKİNELER ARASINA SAMSUNG EX2F de KATILDI. F1,4 LENSİYLE FARK YARATAN MAKİNE ÖZELLİKLERİYLE RAKİPLERİNDEN AYRILIYOR

Samsung EX2F, sıradan kompakt makinelerden değil, Canon G1-X ve Sony RX100’ün rakibi olabilecek seviyede bir cihaz. Arka yüzünde klasik kontrol düğmeleri ve yatay şekilde konumlanmış bir tekerin bulunduğu metal kasalı makinenin üst kısmında çekim (seri çekim, zamanlama gibi) ayarları ve modlar için iki ana kontrol tekeri yer alıyor. Deklanşörün altında, tutamacın içine gizlenmiş minik bir teker daha var. Deklanşör hızını ayarlayan bu teker, arka yüzde yer alan ve diyafram aralığını kontrol eden tekerle iş birliği içinde çalışıyor. ISO, beyaz dengesi vb. ayarları değiştirmek içinse çekim esnasında yine arka yüzdeki Fn düğmesine basmanız yeterli. Tam baş parmağınızı yerleştirdiğiniz yerde video ile AEL tuşları var ve rahat bir şekilde kullanılabiliyorlar. Smart Link düğmesi (fonksiyonu ayarlanabiliyor) arkadaki tekerin sağ kısmına yerleştirilmiş. Açıkçası ayrı bir düğme olmamasından ötürü kullanım esnasında istemsizce bu düğmeye basabiliyorsunuz ve gereksiz yere menünün açılmasını bekliyorsunuz. Kasanın sol üst köşesinde gömülü halde bir flaş var ancak yeterli gelmezse harici flaş kullanabiliyorsunuz. Samsung EX2F’nin ilk bakışta dikkat çeken bir diğer özelliği de 3 inçlik hareketli AMOLED ekranı. Kenara doğru açılan ve kendi ekseni etrafında dönebilen ekran, çok çok iyi bir görüntü veriyor. Gönül isterdi ki bu şahane ekran dokunmatik olsaydı.

F1,4 LENS FARKI
Samsung EX2F üzerinde kompakt fotoğraf makinelerinde görmeye pek alışık olmadığımız f1,4 diyafram aralığına sahip 24-80 mm’lik (35 mm eş değeri) lens bulunuyor ve bu lens inanılmaz iyi iş çıkarıyor. Lens geniş açı modunda minimum 40 cm’den, telefotoda ise 100 cm’den otomatik odaklama yapabiliyor. Makro çekimlerde ise objelere 1 cm’ye kadar yaklaşabiliyorsunuz. Makinenin 1/1,7 inçlik küçük sensörü 12 megapiksel çözünürlük sunuyor. Çekimlerde yetersizliğini hissedebildiğiniz tek nokta da bu doğrusu. Ortamdaki ışık ne kadar çok olursa olsun küçük sensör yeteri kadar ışık alamadığı için her zaman istenen sonuçları veremeyebiliyor. Samsung EX2F’de fiziksel bir ND filtresi bulunuyor. Hafifçe duyulan bir tıkırtıyla aktif olan filtre, gündüz uzun pozlama yapabilmenizi ve fazla ışık altında geniş diyafram kullanarak alan derinliğini azaltmanızı sağlıyor. Gün ışığı altında canlı ve detayları zengin fotoğraflar çekebileceğiniz makineyle ışığın yetersiz olduğu çektiğiniz fotoğraflarda az da olsa kirlenme ve bulanıklık oluyor. Siyahların yoğun olduğu ve yüksek kontrastlı sahnelerde de fotoğraf kalitesinde bir azalma söz konusu. 800 ISO’ya kadar kabul edilebilir grenli sonuçlar veren makine bu değerin üzerine çıkıldığında kirli kabul edilebilecek fotoğraflar çekiyor. Seri olarak saniyede 3 ile 10 kare arasında çekim yapabilen makine, ön yakalama moduyla deklanşöre yarım basmanızla tam basmanız arasında 10 kare yakalayabiliyor. Yeni nesil tüm makineler gibi Full HD video kaydı yapabilen ve oldukça kaliteli videolar çekebilen Samsung EX2F, akıllı sıfatının hakkını verir şekilde dahili Wi-Fi bağlantısı, yedekleme seçenekleri, mobil cihazlarla uyumluluk, sosyal medya entegrasyonu, filtreler ve modlar da sunuyor.