reklamı kapat

POPÜLER

Expert RAW Samsung

Samsung “Expert RAW” uygulaması ile uyumlu telefonlar belli oldu

Galaxy S21 ailesinin en iyisi konumunda yer alan Samsung Galaxy S21 Ultra için özel bir Expert RAW uygulaması sunuluyor.

Geçtiğimiz hafta Samsung Galaxy S21 Ultra modeline özel Expert RAW uygulamasının 25 Şubat tarihinde başka Samsung telefonlar ve ülkeler için de geleceği aktarıldı. Bugüne kadar uygulamaya destek verecek diğer telefonların hangisi olduğu bilinmiyordu. Ancak bu durum bugün değişti. Açıklamaya göre uygulamaya 25 Şubat tarihinde Galaxy S22 Ultra, Galaxy S22 Plus ve Galaxy S22 erişim sağlayabilecek. Mart ayının başında uygulama global Galaxy S21 Ultra modellerine gelecek, nisan ayında Galaxy Z Fold 3‘e yüklenebilecek. Daha sonra ise Galaxy S20 Ultra, Galaxy Note 20 Ultra ve Galaxy Z Fold 2 için destekler verilecek.

Expert RAW kamera uygulaması, kişilerin telefonlarının ana, ultra geniş açı ve telefoto kameralarında Pro Mode kullanmasına imkân tanıyor. Pro Mode sayesinde kişilere birçok detaylı manuel fotoğraf çekim ayarları sunuluyor ve uygulamada her kamera netleme başta olmak üzere her kalemde tek tek kontrol edilebiliyor.

Uygulama ile sadece bunlar da gelmiyor. Söylendiği kadarıyla bu yeni uygulama ile destekli telefonlar HDR desteği kazanıyor ve fotoğrafları kayıpsız JPEG ya da 16-bit DNG RAW formatlarında dışa aktarabiliyor.

DNG RAW formatında kaydedilen fotoğraflar tüm veriyi bünyesinde taşıdığından Lightroom gibi harici uygulamalar üzerinde çok daha rahat şekilde düzenlenebiliyor.

Daha önce de aktardığımız üzere Expert RAW için firmadan geçtiğimiz ay yukarıda izleyebileceğiniz resmi tanıtım videosu da gelmişti. Burada sunumu Shaa Jung isimli vahşi yaşam fotoğrafçısı yapmış ve yideo içerisinde Samsung Galaxy S21 Ultra ve Expert RAW kamera uygulaması ile etkileyici fotoğraflar çekmişti.

Expert RAW gibi bu da ilginizi çekebilir: Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın