reklamı kapat

POPÜLER

Samsung Galaxy

Samsung, Exynos işlemcilere son noktayı koymadı

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, bazı iddiaların aksine Exynos işlemcilere son noktayı henüz koymadı.

Samsung, birçok farklı kaynağın doğruladığı kadarıyla 2023’ün başında gelecek Galaxy S23 serisinde sadece Qualcomm imzalı Snapdragon işlemcileri kullanacak. Bu durum ve çıkan bazı diğer başka söylentiler, firmanın Exynos işlemcilere son noktaya koyduğu yönünde değerlendirildi. Ancak bu söz konusu değil. Kısa süre önce resmi bir açıklama yapan firma, Exynos tarafında bir yeniden yapılanmaya gittiklerini belirtti. Bu planları orta ve uzun vadeli olarak kurduklarını aktaran Samsung, 2023’ü yeni bir Exynos işlemci tanıtmadan geçirebilir, 2024 yılında ise alanda yeniden güçlü bir isim olabilir. Teknoloji devi işlemci konusunda geçtiğimiz aylarda da önemli bir haberle gündemde yer edinmiş, sadece “Galaxy” serisine özel bir işlemci geliştiriliyor denilmişti. Bu özel işlemci spesifik olarak Galaxy telefonlara giriş yapacak ve telefonları üreten mobil departman tarafından özel olarak geliştirilecek bilgisi verilmişti.

Bu konuda daha sonra çıkan bilgilerde bu işlemciler için temmuz ayında tam 1.000 kişiden oluşan bir “rüya takım” oluşturulacak detayı yer alıyordu. İki farklı üst düzey yönetici tarafından kontrol edilecek ve şirketin göz bebeklerinden birisi olacak bu proje, meyvelerini hemen vermeyecek. Bahsi geçen özel işlemcinin ancak Galaxy S25 serisinde yani 2025 yılında karşımıza çıkacağı iddia ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Peki bu özel işlemcinin faydası ne olacak?  Galaxy telefonlara özel bu bahsi geçen yeni işlemciler, yüksek ihtimalle Exynos işlemcilerden daha da iyi donanım ve yazılım optimizasyonu getirecek. Bunun sayesinde de cihazlar çok daha performanslı ve az enerji harcar hale gelecek.

Samsung işlemci gelişmesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle