reklamı kapat

POPÜLER

Samsung Galaxy S5 incelemesi

Qualcomm Snapdragon
BİLGİSAYAR PERFORMANSI
Galaxy S5 performansıyla da iddialı. Qualcomm’un Spandragon 801 çipsetiyle gelen telefon 2,5 GHz frekansında çalışan dört çekirdekli Krait 400 işlemciden güç alıyor. Bu işlemciye Adreno 330 GPU eşlik ediyor. Yaptığımız benchmark testlerinde 2 GB RAM’e sahip S5, RAM’i 3 GB olan Note 3’ün biraz altında kalıyor ancak mevcut en güçlü akıllı telefonlardan biri olduğu için performansından endişe etmenize hiç gerek yok. 3DMark Ice Storm Unlimited’dan aldığı 18.485, AnTuTu BenchMark X’ten aldığı 34.709, Geekbench 3 tek çekirdekten aldığı 936, Geekbench 3 çoklu çekirdekten aldığı 2814, Vellamo HTML5’ten aldığı 1618 ve Vellamo Metal’den aldığı 1182 puanla bunu ispatlıyor. Depolama alanını microSD hafıza kartlarıyla 128 GB’a kadar artırabileceğiniz telefon, standart olarak 16 ya da 32 GB’lık versiyonlara sahip.

Samsung Galaxy S5
Android’in en yeni versiyonu 4.4 KitKat’la çalışan S5’te Samsung her daim olduğu gibi kendine has bir kullanıcı arayüzü kullanıyor. Bu arayüzde sadeleşen ikonlar dikkat çekiyor. iOS 7’den esinlenilmiş izlenimi veren bu ikonlar göz yormayan tasarımlarıyla daha anlaşılır ve eğlenceli görünüyor. Ana ekranı sola doğru kaydığınızda Dergim adını taşıyan Flipboard uygulaması açılıyor. Bu uygulama içinde seçtiğiniz başlıklardaki haberleri ve sosyal ağ güncellemelerini görebiliyorsunuz. Ana arayüzünün kullanımında da temel değişiklikler söz konusu. Örneğin artık uygulama listesindeki uygulamaları alfabetik olarak sıralayamıyorsunuz. Menüde böyle bir seçenek yok. Tüm uygulamaları iOS mantığındaki gibi tek tek sıralamanız gerekiyor. Ayrıca artık uygulamalar menüsünde de masaüstünde olduğu gibi klasörler oluşturabiliyor ve bu klasörlere farklı renkler atayabiliyorsunuz. Arayüze ilişkin en önemli değişikliklerinden biri ise seçenek tuşunun dokunmatik Android tuşları arasından kaldırılmış olması. Bu tuşun yerine açık olan pencereleri gösteren bir tuş eklenmiş. Seçenek işlemleri ise ekranın sağ üst köşesinde yukarıdan aşağı üç nokta şeklinde görünen küçük menüden yapılıyor. Bu değişiklik eskiye oranla kullanımı biraz daha zorlaştırmış.

Samsung Galaxy S5
Samsung bir de Araç Kutusu adını verdiği küçük bir menü tasarlamış. Üç noktalı bir ikona sahip olan bu menü, aktif hale getirdiğinizde telefon ekranında sürekli olarak görünüyor (farklı uygulamalar açık olsa dahi). Menü içine beş farklı uygulamanın kısayolunu ekleyerek her daim erişebiliyorsunuz. Samsung çocukları da unutmamış. Çocuk Modu adını taşıyan ek bir uygulamayla telefonunuzu, başına bir iş gelmesinden korkmadan çocuklara verebilirsiniz. Benzerleri gibi bu modda kullanılabilecek uygulamaları da belirleyebiliyorsunuz tabii ki. S5’te yalnızca Samsung’a özel uygulamalar da bulunuyor. S-Mag, Marvel’a ait 30’un üzerinde çizgi romanın bulunduğu bir içeriği tanesi 1.99 TL’ye satın alarak okumanızı sağlıyor. Smart Remote ise evrensel bir uzaktan kumanda olarak görev yapıyor. Televizyonunuzla eşleştirdiğinizde yayınlara ait içerikleri de uygulamada görebiliyorsunuz. S5, ülkemizde henüz kullanılmayan LTE şebekesine özel bir yenilik de sunuyor. Bu şebekenin desteklendiği yerlerde büyük boyutlu bir dosya indirmek isterseniz hem bulunduğunuz ortamdaki Wi-Fi hem de LTE üzerinden aynı dosyayı daha hızlı bir şekilde indirebiliyorsunuz.