reklamı kapat

POPÜLER

samsung galaxy s8
samsung galaxy s9

Samsung Galaxy S9 ve Galaxy S9+ hakkında önemli gelişme

Samsung’un yeni amiral gemisi telefonu Galaxy S9 ile ilgili yeni iddialar gelmeye devam ediyor. Samsung’a yakın Çinli kaynakların aktardıkları son bilgilere göre Galaxy S9’un arka tasarımı Galaxy S8’den farklı olacak. Galaxy S8 ve Galaxy S8+ modelleri kullanıcılar tarafından büyük bir beğeni alsa da bazı kullanıcılar telefonun arkasındaki parmak izi sensörünün yerinden ötürü sorun yaşıyordu.

Arka kameraya çok yakın yerleştirildiğinden, birçok kullanıcı telefonu her açtığında parmaklarını objektife bulaştırıyordu. Bu sorunu ortadan kaldırmayı hedefleyen Samsung’un Galaxy S9’da farklı bir tasarım anlayışı benimseyeceği ifade ediliyor. Galaxy Note8’de kullanılmaya başlanan çift arka kameranın Galaxy S8’de de karşımıza çıkması bekleniyor. Parmak izi sensörünün arka kameranın hemen altına mı yoksa ekrana mı entegre edileceği henüz belirsizliğini koruyor. Daha önce yapılan iddialarda parmak izi sensörünün ana ekrana entegre edileceği belirtilmişti. Ice Universe bu iddiayı yalanladı ve Samsung Galaxy S9‘da parmak izi sensörünün ana ekranda yer almayacağını belirtti. Bazı kaynaklar Galaxy S9’da parmak izi sensörünün telefonun arka kısmında olacağını, bazı kaynaklar ise bu teknolojinin kaldırılacağını ve bunun yerine 3D sensöre dayalı yüz tanıma sistemine geçiş yapılacağını dile getiriyor. Bilindiği üzere Apple, önümüzdeki ayın başında satışa sunmaya hazırladığı iPhone X modelinde parmak izi sensörünü kaldırmış ve bunun yerine yüz tanıma teknolojisini getirmişti.

Merakla beklenen Samsung Galaxy S9 ne zaman tanıtılacak?

Gelen son haberlere göre Galaxy S9, 2.960×1.440 piksel çözünürlüklü 5,8 inç Super AMOLED ekrana, Galaxy S9+ ise 6,2 inçlik ekrana sahip olacak. 6,2 inçlik modelde çözünürlük değerinin 5,8 inçlik modelle aynı olacağını söyleyelim. DCI-P3 ve sRGB/Rec.709 desteğiyle telefonların geniş renk yelpazesi sunacağı da dile getiriliyor. HDR desteğiyle birlikte telefonlardaki ekranın görsel şölen sunacağını belirtebiliriz. Qualcomm’un en yeni işlemcisi Snapdragon 845 veya Exynos 9810 işlemcisiyle satışa sunulacak telefonlarda Snapdragon 845 işlemcili modelin LTE Cat. 18’e destek vereceği ifade ediliyor. LTE Cat. 18 sayesinde telefonların 1.2 Gbps internet hızına ulaşabileceği söyleniyor. Teknoloji dünyası tarafından merakla beklenen Samsung Galaxy S9 ve Galaxy S9+’ın önümüzdeki yılın şubat veya mart ayında gün ışığına çıkması bekleniyor.