reklamı kapat

POPÜLER

Samsung Galaxy S9+ incelemesi

04 Nisan 2018

PERFORMANS NE ALEMDE?

Nihayet karşımızda kutudan Android Oreo ile çıkan bir cihaz var. Hatırlarsanız Galaxy A8’i test yazısında kutudan Oreo ile çıkmadığı için çok eleştirmiştik. Galaxy S9+’ta böyle bir sıkıntı yok. Oreo’nun yanı sıra cihaz Samsung Experience 9.0 ile geliyor ki bu da belli başlı özelliklerde ciddi düzenlemeler demek. Örneğin sinir bozucu ve farklı cihazların arayüzünde bambaşka görünen emojiler artık yok. Daha “evrensel” emojilere geçmiş bulunuyoruz. Yeni emojilerin yanı sıra cihaz klavyesinin de yeteneklerini artırmayı ihmal etmemiş. Samsung zaten genel olarak trendleri yakalamakta çok gecikmiyor ve sıkı da takip ediyor açıkçası. Örneğin klavyeye entegre “çıkartmalar” özelliği var cihazda. Bu özellik sadece Samsung kullanıcıları içinde sınırlı tutulmamış. Klavyede mevcut bulunan çıkartmaları Facebook’ta, Twitter’da, WhatsApp’ta, aklınıza gelebilecek hemen her yerde kullanabilirsiniz. Geliştiriciler tarafından yenilerinin de ekleneceği belirtilirken kendi özel çıkartmanızı da AR Emoji özelliğiyle yapabiliyorsunuz. Avatarınızı oluşturduktan sonra cihaz size bir grup çıkartma sunuyor. Bunun da geliştirileceği söyleniyor. Biz klavyeye dahil edilmiş bu özelliği açıkçası çok sevdik.

Performansa gelince önce teknik detayları bir yazalım ki aradan çıksın. Cihazda 10nm, 64-bit, sekiz çekirdekli işlemci yer alıyor. İşlemci gücü 6 GB RAM ile desteklenmiş. Bizim incelediğimiz modelin hafızası 64 GB’tı ama 128 GB ve 256 GB alternatifleri de mevcut. 400 GB’a kadar da microSD destekliyor. Kağıt üzerindeki özelliklerden bahsettiysek şimdi asıl meseleye gelelim. Cihazı bu aralar hayli popüler olan PUBG Mobile ile test ettik ve akıcı bir deneyim aldık. Performans açısından hayli başarılı bulduğumuz cihaz sadece PUBG Mobile’da araba sürerken hızlı görüntü yenileme sahnelerinde ufak fps kayıpları yaşadı. Genel olarak baktığımızda performans açısından üst noktada konumlandırabileceğimiz bir cihaz olmuş.

Ancak elbette bu cümlelerin sonrasında bir ama gelir. O ama Galaxy S9+ için pil performansında geliyor. 3.500 mAh gücünde bir pile sahip olan Galaxy S9+’ın pili cihazı gün içinde aktif kullanıyorsanız bir tam günü çıkarabilir mi emin değiliz. Tam şarj olduktan sonra kullanmaya başladığımız cihazla gün içinde fotoğraf çekimi, video çekimi, sosyal medyada takılma, e-posta cevaplama, oyun oynama gibi bir günde standart bir kullanıcının yapabileceği eylemleri gerçekleştirdiğimizde günün yarısında şarjımız yüzde 30-35 seviyesine inmişti. Pil mevzusu kullanımdan kullanıma göre değişir elbette ancak yine de bizim kullanım sıklığımızda cihaz çabuk tükendi gibi. “Neyse ki hızlı şarj özelliği var!” demeden edemedik. Cihaz gerçekten çok hızlı şarj oluyor. Kablosuz şarjı da elbette destekliyor.