reklamı kapat

POPÜLER

google samsung

Samsung, Google katlanabilir telefon ve fazlası için kolları sıvadı

Google, artık yüzde 100 kesin olarak bir katlanabilir telefon modeli geliştiriyor. İşte bu telefon ve fazlasında Samsung imzası olacak.

Samsung’un ekran / panel üreten yan firması Samsung Display‘in katlanabilir ekran konusunda Xiaomi, OPPO ve Google ile çalıştığı geçtiğimiz aylarda ortaya çıkmıştı.

En son Google, katlanabilir Pixel modelinde Ultra Thin Glass (UTG) kullanacak haberiyle gündeme gelmişti.

Samsung Display tarafından geliştirilen katlanabilir cam UTG, ilk defa Samsung dışında bir firmanın katlanabilir telefonunda yer alacak denilmişti.

İşte bu telefonlar ve fazlası için Samsung’un ekim ayında seri olarak katlanabilir OLED ekran üretmeye başlayacağı ortaya çıktı. Samsung’un bu ekranları Google, Vivo, ve Xiaomi’ye vereceği aktarılıyor.

Seri üretimin ekim ayında olması, bu üçlünün yeni telefonlarının 2022’nin başına kalacağını gösteriyor. Aslında bu biraz üzücü görünüyor. Çünkü merak edilen katlanabilir telefonların daha önce 2021’de geleceği aktarılıyordu.

Samsung, elindeki mevcut siparişler ve kendi katlanabilir modelleri nedeniyle rakipleri oldukça ileriye atmış gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google, telefon özelinde bir büyük adım daha planlıyor

Google’ın katlanabilir telefonu geçtiğimiz ay Android 12 Beta 1 üzerinde “Passport” kod adıyla ortaya çıkmıştı. Passport kod adını direkt olarak modelin gövdesiyle uyumlu seçilmiş bir isim.

Çünkü Google’ın ilk katlanabilir modeli Samsung Galaxy Z Fold 2 benzeri bir tasarımı benimseyecek. Yani telefon içe doğru katlanacak, katlanabilir ekran içeride kalacak.

Yüksek ihtimalle dışında da bir ekran yer alacak olası adıyla Pixel Fold, rakiplerinden esas olarak yazılımsal olarak ayrılacak.

Bu arada Google, Apple ve Samsung gibi telefonları için kendi mobil işlemcisini de geliştiriyor.

Görsel kaynak: MacRumors

İlginizi Çekebilir

OPPO’nun dikkat çeken kablosuz şarj teknolojisi