reklamı kapat

POPÜLER

Google

Google katlanabilir telefon için şimdiye kadar çıkan tüm detaylar

2021 bitmeden karşımıza birçok katlanabilir telefon modeli çıkarılacak. Bunlar arasında Google imzalı bir model de aktif olarak yer alıyor.

2021’de karşımıza Samsung ve Xiaomi imzalı birden fazla katlanabilir telefon çıktı. Bunlar arasına ileride OPPO, Vivo, Honor ve Google imzalı modellerin de dahil edilmesi bekleniyor.

Google imzalı ilk katlanabilir telefon modeli en son ana ekranı üzerinde katlanabilir esnek cam kullanılacak haberiyle gündemde gelmişti. Burada direkt olarak Samsung’dan gelen 7,6 inç ana ekran kullanılacak ve bunun üzerinde Galaxy Z Fold’larda da yer alan Ultra-Thin Glass (UTG) yani ultra ince cam katmanı olacak bilgisi verildi.

Şimdi ise modelin Samsung imzalı bir 5G modeme sahip olacağı aktarılıyor. En azından kayıtlar bunu gösteriyor. Buradan işaretle telefonda Google’ın kendi geliştirdiği Tensor işlemciyi kullanacağı düşünülüyor.

Google, Tensor isimli işlemcisini ilk olarak Pixel 6 ve Pixel 6 Pro modellerinde kullanacak. Bildiğimiz kadarıyla işlemci Samsung’un 5nm LPE üretim sürecinden çıkıyor ve Snapdragon 870 seviyesinde bir performans ortaya koyuyor.

Tensor işlemcinin arkasında Samsung tarafından geliştirilen ancak kullanıma sunulmayan Exynos 9855 işlemci modeli yer alıyor. Google işlemci üzerinde Samsung ile beraber 3 yıldan fazla süredir çalışıyor ve bu yüzden ilk katlanabilir cihazında Qualcomm değil Samsung imzalı bir 5G modem kullanıyor.

Kamera sistemini direkt olarak Pixel 6’lardan alacak bilgisi verilen telefon, bu açıdan çok ama çok iddialı olacak. Hatta beklentiler doğru çıkarsa pazardaki en iyi katlanabilir telefon kamerası, Google’ın özel yapay zeka sistemleri sayesinde olası adıyla Pixel Fold modelinde olacak.

Burada Pixel Fold diyoruz ancak katlanabilir telefonun başka bir isim altında satılma ihtimali de bulunuyor. Bu modelin tek kötü yanı ise Türkiye’de resmi olarak satılmayacak olması. Maalesef Google’ın telefonları halen Türkiye’ye gelmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google katlanabilir telefon yanında genişleyebilir bir telefon da geliştiriyor olabilir

Evet katlanabilir telefon firmanın geleceğinde yer alan tek model konumunda yer almıyor. Kaynaklara göre göre Google bir de genişleyebilir telefon üzerinde çalışıyor. Burada direkt olarak OPPO’nun çözümüne benzer bir modelin planlandığı belirtiliyor.

2022’de gelmesi beklenen bu telefon, normalde standart bir telefon kadar olacak ve istendiği zaman tek tuşla yanlara doğru genişleyebilecek. Böylelikle ekran alanını menteşeli katlama olmadan ciddi olarak büyütecek telefon, şimdilik dikkat çekecek bir seçenek konumunda yer alıyor. Bu modelin tam olarak 2022’nin sonunda lanse edilmesi bekleniyor.

Not: Görsel temsilidir.

İlginizi Çekebilir

Türkiye ihtimalli Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın