reklamı kapat

POPÜLER

Google

Google katlanabilir telefon için çıkış dönemi netlik kazanıyor

2021 bitmeden karşımıza birçok katlanabilir telefon modeli çıkarılacak. Bunlar arasında Google imzalı bir model de bulunuyor.

2021’de karşımıza Samsung ve Xiaomi imzalı birden fazla katlanabilir telefon çıktı. Bunlar arasına ileride OPPO, Vivo, Honor ve Google imzalı modellerin de dahil edilmesi bekleniyor.

Burada en çok merak edilen ise Google’ın hazırlayacağı ilk katlanabilir telefon oluyor. Android’in arkasındaki dev, olası adıyla Pixel Fold ile pazarda çok ses getirebilir yorumları yapılıyor.

İşte bu telefon için Android 12.1 içerisine bulunan bazı kanıtlar, dördüncü çeyrek çıkışına işaret ediyor olabilir. Yani telefon yıl bitmeden karşımıza çıkarılabilir. Pixel Fold eğer yılın sonunda gelmez ise, 2022’nin hemen başındaki CES 2022 kapsamında da tanıtılabilir.

Bu arada Android 12.1 içerisinde Jumbojack ismi de bulundu. Google’ın ilk katlanabilir telefonu, yapısına uygun olarak Passport kod adıyla geliştiriliyor. Jumbojack ise Google’ın bir sonraki katlanabilir telefonu olabilir bilgisi veriliyor. Ancak bu henüz kesinleştirilemiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google katlanabilir telefon pazarın yazılımsal olarak en iyisi olabilir

Peki telefon için başka neler biliyoruz? Google imzalı ilk katlanabilir telefon modelinin ekranı üzerinde katlanabilir esnek cam kullanılacak. Burada direkt olarak Samsung’dan gelen 7,6 inç ana ekran yer alacak ve bunun üzerinde Galaxy Z Fold’larda da yer alan Ultra-Thin Glass (UTG) yani ultra ince cam katmanı olacak.

Modelin Samsung imzalı bir 5G modeme sahip olacağı da aktarılanlar arasında. Ayrıca Google’ın bu telefonda kendi geliştirdiği Tensor işlemciyi kullanması da hemen hemen kesin durumda. Google, Tensor isimli merak edilen işlemcisine ilk olarak Pixel 6 ve Pixel 6 Pro modellerinde yer verecek.

Kamera sistemini direkt olarak Pixel 6’lardan alacak bilgisi verilen telefon, bu açıdan çok ama çok iddialı olacak. Hatta beklentiler doğru çıkarsa pazardaki en iyi katlanabilir telefon kamerası, Google’ın özel yapay zeka sistemleri sayesinde Pixel Fold modelinde olacak.

Not: Görsel temsilidir.

İlginizi Çekebilir

Türkiye ihtimalli Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın