reklamı kapat

POPÜLER

Google

Google imzalı ilk katlanabilir telefon modeli 2021’i es geçiyor

Şimdiye kadar hep 2021 bitmeden karşımıza Google imzalı bir katlanabilir telefon çıkarılacak deniyordu. Ancak bu gerçek olmayabilir.

Çünkü son gelen bilgilere göre Google imzalı ilk katlanabilir telefon, olası adıyla Pixel Fold ertelendi. Firmanın henüz model için net bir tarih belirlemediği aktarılıyor. Bu açıdan da telefon için 2021 çıkışı imkansız gibi görünüyor. Peki telefon için neler biliniyor?

Google imzalı ilk katlanabilir telefon modelinde bildiğimiz kadarıyla Samsung’dan gelen 7,6 inç ana ekran kullanılacak ve bunun üzerinde Galaxy Z Fold’larda da yer alan Ultra-Thin Glass (UTG) yani ultra ince cam katmanı olacak.

Samsung imzalı bir 5G modeme sahip olacağı belirtilen telefon, yüzde 99 ihtimalle Google’ın kendi geliştirdiği Tensor işlemciyi kullanacak.

Google, biliyorsunuz Tensor işlemcisini ilk olarak Pixel 6 ve Pixel 6 Pro modellerinde kullanacak. Bildiğimiz kadarıyla işlemci Samsung’un 5nm LPE üretim sürecinden çıkıyor ve Snapdragon 870 seviyesinde bir performans ortaya koyuyor.

Tensor işlemcinin arkasında Samsung tarafından geliştirilen ancak kullanıma sunulmayan Exynos 9855 işlemci modeli yer alıyor. Google işlemci üzerinde Samsung ile beraber 3 yıldan fazla süredir çalışıyor ve bu yüzden ilk katlanabilir cihazında Qualcomm değil Samsung imzalı bir 5G modem kullanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google katlanabilir telefon çıksa dahi Türkiye’ye gelmeyecek

Kamera sistemini direkt olarak Pixel 6’lardan alacak bilgisi verilen telefon, bu açıdan çok ama çok iddialı olacak. Hatta beklentiler doğru çıkarsa pazardaki en iyi katlanabilir telefon kamerası, Google’ın özel yapay zeka sistemleri sayesinde olası adıyla Pixel Fold modelinde olacak. Ancak telefon diğer Pixel modelleri gibi Türkiye pazarında resmi olarak satılmayacak.

Not: Görsel temsilidir.

İlginizi Çekebilir

Türkiye ihtimalli Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın