reklamı kapat

POPÜLER

Google

Google katlanabilir telefon sonrasında bir sürpriz daha yapabilir

2021 bitmeden karşımıza birçok katlanabilir telefon modeli çıkarılacak. Bunlar arasında en çok merak edilen Google imzalı olan.

Daha önce yapılan sızıntılara göre önümüzdeki aylarda karşımıza Samsung, OPPO, Vivo, Honor, Google ve Xiaomi gibi isimlerin hazırladığı katlanabilir telefonlar çıkarılacak.

Google imzalı ilk katlanabilir telefon modeli en son ana ekranı üzerinde katlanabilir esnek cam kullanılacak haberiyle gündemde gelmişti. Burada direkt olarak Samsung’dan gelen 7,6 inç ana ekran kullanılacak ve bunun üzerinde Galaxy Z Fold’larda da yer alan ultra-thin glass (UTG) yani ultra ince cam katmanı olacak bilgisi verildi.

Şimdi ise bunun firmanın alanın geleceğinde yer alacak tek modeli olmadığı aktarılıyor. Buna göre Google bir de genişleyebilir telefon üzerinde çalışıyor. Burada direkt olarak OPPO’nun çözümüne benzer bir modelin planlandığı belirtiliyor.

2022’de gelmesi beklenen bu telefon, normalde standart bir telefon kadar olacak ve istendiği zaman tek tuşla yanlara doğru genişleyebilecek.

Böylelikle ekran alanını menteşeli katlama olmadan ciddi olarak büyütecek telefon, şimdilik dikkat çekecek bir seçenek konumunda yer alıyor. Bu modelin tam olarak 2022’nin sonunda lanse edilmesi bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google katlanabilir ve genişleyebilir telefon modelleri firmanın kendi işlemcisini kullanabilir

Samsung’un 5nm LPE üretim sürecinden çıkacağı aktarılan Google imzalı Whitechapel kod adlı işlemci, bildiğimiz kadarıyla Snapdragon 870 seviyesinde bir performans ortaya koyuyor.

Bu işlemcide özellikle uzman olduğu yapay zeka ve makine öğrenme altyapısına odaklandığı aktarılan internet devi, kendi işlemcisinde ARM Mali-G78 GPU kullanıyor ve iki adet Cortex-A78, iki adet Cortex-A76 ve üç adet Cortex-A55 çekirdeği bir araya getiriyor.

Bu işlemcinin Google tarafından ilk olarak Pixel 6 serisinde kullanılacağı gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Not: Görsel temsilidir.

İlginizi Çekebilir

Türkiye ihtimalli Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın