reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Samsung OLED

Samsung, QD-OLED panellere rağmen OLED TV’leri için LG’yi bırakmıyor

Güney Kore merkezli teknoloji devleri Samsung ve LG, OLED TV konusunda bir kez daha gündemimizde yer alıyor.

Advertisement

Samsung çatısı altında yer alan ekran panel üreticisi Samsung Display, hali hazırda QD-OLED olarak geçen özel OLED paneller hazırlayan bir isim konumunda. Firmanın ürettiği paneller ilk olarak CES 2022’de Sony tarafından görücüye çıkarıldı. Şimdiye kadar hep LG Display’den aldığı OLED panelleri kullanan Sony, CES 2022’de tanıttığı Bravia XR A95K TV modelinde Samsung imzalı 4K OLED panele yer verdi.

Daha önce Sony’nin Samsung Display imzalı OLED paneller kullanması, Samsung’un henüz tanıtılmayan ilk OLED’leri için “LG Display imzalı panel kullanacak” iddiasını ortadan kaldırmış olabilir demiştik. Ayrıca o zaman bu konuda kesin konuşmamak gerekir çünkü Samsung’a LG Display’in büyük çaplı satış için panel desteği olabilir de demiştik. Bu durum gelen son bilgilere bakılırsa gerçek çıkmış durumda.

Çünkü Samsung’un Samsung Display’in QD-OLED panellerine rağmen LG Display firmasından OLED panel alımı yapacağı ortaya çıktı. Artık Kore merkezli kaynaklar bu konuda kendilerinden çok eminler. Samsung’un LG’den direkt olarak W-OLED olarak geçen OLED paneller alacağı ve bunları kullanarak yıl sonunda çok sayıda OLED TV satışa sunacağı belirtiliyor.

Samsung’un 2022’nin ilk yarısında gelmesi beklenen ilk OLED TV’lerinde ise direkt olarak QD-OLED paneller kullanması bekleniyor. W-OLED paneller ise firmanın diğer OLED televizyonlarında karşımıza çıkabiliyor.

Not: Görsel temsilidir.

İlginizi Çekebilir: Netflix’in son dönemdeki en popüler filmi