reklamı kapat

POPÜLER

Samsung

Samsung, QLED teknolojisinde çıtayı yükseltiyor

Samsung ekran teknolojilerindeki çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor. Televizyonlarda kullandığı QLED teknolojisiyle fark yaratan şirket, Blue QLED adı verilen bir görüntü teknolojisi üzerinde çalışıyor.

Şirketin Ar-GE merkezi SAIT (Samsung Gelişmiş Teknoloji Enstitüsü), en yüksek performansa sahip kadmiyumsuz Blue QLED teknolojisi geliştirdi. Yeni geliştirilen ekran teknolojisinin ışık verimliliğini yüzde 20.2 oranında iyileştiriyor. Ekran aynı zamanda 88.900 nit maksimum parlaklık ve 16.000 saatlik ömür vadediyor.

Samsung tarafından geliştirilen Quantum Dot teknolojisi nano ölçekli boyutta ultra ince yarı iletken malzeme olarak göze çarpıyor. Noktalar, parçacık boyutuna bağlı olarak farklı ışık renkleri üretiyor. Quantum Dot teknolojisi hassas renkli ışık yayabiliyor. Mavi kuantum noktalarına bakıldığında bu teknoloji aydınlatıldıklarında, boyutuna bağlı olarak belirli bir renkteki ışığı yeniden yayabiliyor. Üç ana renk arasında en büyük bandı oluşturulabiliyor: kırmızı, yeşil ve mavi. Mavi kuantum noktası, dış ışığa maruz kaldıklarında hızla oksitleniyor. Işık verimliliği düşük olan bu teknolojinin ömürlerinin de çok uzun olmadığı söyleniyor. Samsung’un yeni teknolojisi ise bu sorunların üstesinden geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsung yeni ekran teknolojileriyle ilgili çalışmalarını da sürdürüyor

Samsung bu teknoloji haricinde mini LED; microLED ve QD-OLED ekran teknolojileri üzerindeki çalışmalarını da sürdürüyor. Şirketin önümüzdeki yıl daha fazla mini LED ve micro LED destekli televizyonu pazara sunması bekleniyor. QD-OLED televizyonları ise önümüzdeki yıllarda pazarda görmeyi umuyoruz.

İlginizi Çekebilir

Apple’ın en yeni modelleriyle tanışın