reklamı kapat

POPÜLER

Samsung R530 incelemesi

Sözü çok uzatmadan üzerinde Windows 7 işletim sistemini bulunduran R530’a yakından bakalım.

KIRMIZI VE SİYAHIN ORTAK CAZİBESİ
Kırmızı ve siyahın iş birliği ile tasarlanan R530’un dış yüzeyi, oldukça şık bir yapıya sahip. Bu renk uyumunun üzerine yine kırmızı süslemelerle işlenmiş olan cihaz, kapak bölgesinin sağ tarafında da Samsung’un şık bir logosunu taşıyor. Cihazın iç tarafına baktığımızda hem ekran çerçevesinin, hem de palm rest bölgesinin fırçalanmış alüminyum yüzeyle kaplandığını görüyoruz. Bu seçim cihazın tasarımına renk katıyor. Üzerinde 15.6 inç genişliğinde LED bir ekran bulunduran R530’un bu ekranı parlak malzemeyle işlenmiş. Bu nedenle yansımalarla ilgili sorun yaşamanız olası, ancak bu çok küçük bir detay. 1366×768 piksel çözünürlüğü destekleyen ekran, bu sayede HD görüntüleri görüntüleyebilmenize olanak tanıyor. 16:9 görüntüleme oranına da destek veren ekran, genişliği ve görüntü kalitesi nedeniyle özellikle multimedyanın video ayağıyla ilgilenen kullanıcıların beklentilerini karşılayacaktır. Ekranın hemen üzerinde görüntülü sohbetler için bir de web kamerasına yer verilen R530’da, klavye bölgesinin de oldukça rahat bir kullanıma izin verecek ölçüde tasarlanması oldukça iyi düşünülmüş. Tuşlarının hem büyüklükleri, hem de konumlandırılmaları açısından oldukça rahat bir kullanım sunan klavyede bazı kullanıcıların tek gözüne çarpacak nokta bizce, ‘Enter’ tuşunun benimsendiğinden daha küçük yapıda olması olacaktır. Ancak bunun da size pek sıkıntı yaşatmayacağını düşünüyoruz. Üzerinde bir de numerik tuş takımı bulunduran R530, böylece yoğun olarak sayısal işlemleri kullanan kullanıcıların da işlerini kolaylaştıracaktır. Geniş bir palm rest bölgesi bulunan R530’un üzerinde yer alan touchpad ise çoklu dokunma teknolojisini destekliyor. Böylece resimlerinizi iki parmağınızla kolayca çevirebiliyor, sayfalara yakınlaşıp uzaklaşabiliyor veya uzayıp giden sayfalarda hem aşağı yukarı, hem de sağ ve sola rahatlıkla sayfa kaydırma işlemini gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu arada touchpad çerçevesinin ışıklandırmaya sahip olmasının da, tasarım gücünü arttırdığını söyleyelim. Ancak klavyenin hemen üzerinde sağ ve sol tarafa konumlandırılmış olan hoparlörlerin arasında kalan ve piyano siyahıyla renklendirilmiş bölgenin ise boş durmasından ziyade dokunmatik bir tuş takımıyla zenginleştirilmesini beklerdik doğrusu. Fakat bu bölge ne yazık ki yalnızca tasarıma etkide bulunmakla ve her iki yanında bulunan hoparlörler  ev sahipliği yapmakla yetiniyor. Bu arada hoparlörlerin işini iyi yaptığını söylemeliyiz.

KOD ADI: PENRYN
45 nm işlemci teknolojisinde üretilen ilk işlemci ailesi olma özelliği taşıyan Penryn kod adlı Intel Core 2 Duo T6600 işlemcinin sahibi olan R530, bu işlemcinin beraberinde getirdiği enerji tasarrufundan had safhada yararlanıyor. 2.20 GHz hızında çalışan işlemcinin yanı sıra, 512 MB değerinde Nvidia GeForce 310M DDR3 ekran kartının da sahibi olan R530’un bu ekran kartı her ne kadar ekran kartları ailesi içinde üçüncü sınıfın bir üyesi olsa da, iyi iş çıkarttığını söyleyebiliriz. Bellek olarak da 3 GB DDR2 bulunduran R530, 320 GB’lık bir sabit diske sahip. Tüm bu konfigürasyon öğeleri ile multimedyanın oyun ayağında da başarılı sonuçlar alabileceğinizi söylemek mümkün. Testlerimiz sırasında her ne kadar R530’un ekran kartı ve işlemcisinin rakiplerini geriden takip ettiğini gözlemlesek de, oyun testimizde ortalama değerlerde başarılı sonuçlar aldığımızı da belirtelim. Cihaz yüksek performans gerektirecek olan uygulama ve oyunlarda yer yer sorun çıkartabilir, fakat performans olarak ortalama ve ortalamanın üzeri  beklentisi olan kullanıcıları memnun edecektir diye düşünüyoruz. Üzerinde bulundurduğu HDMI bağlantısı sayesinde avantaj da yaratan R530, optik sürücü olarak da üzerinde DVD Multi Recorder taşıyor. Büyüklüğü nedeniyle mobil kullanıcılardan ziyade genelde masa başında bulunan kullanıcılar tarafından tercih edilebilecek olan cihaz üzerinde, bu nedenle olsa gerek günümüzün popüler bağlantısı olan 3G hızına ulaşabilmeniz için bir SIM kart girişine yer verilmemiş.

FARKLI ALTERNATİFLERsamsung-r530-1R530, farklı renk ve tasarım renklerine de sahip

PEK İNCE SAYILMAZsamsung-r530-229.9 ila 36.2 mm arasında değişen kalınlığı bulunan cihaz pek ince değil

ŞIK TASARIMsamsung-r530-3Kırmızı ve siyahın birlikte kullanıldığı kapak tasarımı şık görünüyor

2.5 KİLOGRAMsamsung-r530-4Ağırlığı 2.5 kilogram olan R530’un, daima mobil olarak kullanılması biraz zor

15.6 İNÇ EKRANsamsung-r530-515.6 inç genişliği olan ekran HD görüntüleri destekliyor

MULTI-TOUCH DESTEĞİsamsung-r530-6Multi-touch, touchpad kullanım kolaylığını artırıyor

PUANLAMA
-4YILDIZ-

ARTILAR
Geniş ekranı, şık tasarımı, HDMI bağlantısı, multimedya performansı, ses ve görüntü desteği.

EKSİLER
Ekran kartı seçimi, dahili 3G bağlantısı yok, dokunmatik tuş takımı olmalıydı.

SONUÇ
Geniş ekranıyla dikkat çeken R530, şık dış tasarımı ve iç zeminiyle beğeni görecektir. Cihazın sahibi olduğu işlemci ve ekran kartı seçiminin daha iyi olmasını beklerdik.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşlemci
• Intel Core 2 Duo T6600 2.20 GHz

Ekran
• 15.6 inç LED HD (1366×768) 16:9 Gloss

Ekran Kartı
• Nvidia GeForce 310M 512 MB DDR3

Bellek
• 3 GB DDR2

Sabit Disk
• 320 GB

Optik Sürücü
• DVD Multi Recorder

Bağlantılar
• HDMI, USB (3 adet)
• Ethernet, VGA, kart okuyucu
• Kamera

Ses Çıkışı
• Stereo hoparlörler

Pil
• 6 hücreli

Boyutlar
• 379.8 x 255.5 x 29.9 – 36.2 mm

Ağırlık
• 2.5 kilogram

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Samsung R530 incelemesi” için 2 cevap

  1. teca dedi ki:

    sakın almayın aldım elimde patladı.. ekran kartı tertemiz sebepsiz yere yandı.. açılmıyo..
    garanti şartlarına gelince.. garantisi biten cihazı için nalet olası servis 60 tl sadece arıza tespit için istiyo.. diyelim anakart yanmış 200 de o etti mi sana 260. ne anladım servis imkanınızdan.. üretici firmasınız.. neyin aksiyonu ile kar amacındasınız.. benim sayemde onlarca arkadaşım samsung almıyor.. şimdi kim karda kim zararda siz karar verin.. tekrar söylüyorum laptopta SAKIN AMA SAKIN SAMSUNGU TERCİH ETMEYİN.. üzülürsünüz..

  2. FADİ dedi ki:

    kardeş ağzına saglık aldıgım ilk gün üstünde yeşile benzer bir leke vardı önemsemedim 1 ay içinde bu leke büyüdü ve ekranın başka başka yerlerine yayıldı sanki bir hastalık gibi. 1 içinde de ekranı yandı. aldıgımda bile bozuk olan bir bilgisayarı neden satarlar bu hangi iş ahlakına sığar. neyse ekranını 250 tlye yenilettim. şarj aleti bpzuldu tam 7 defa şarj aletinin çeşitli kısımlarını her seferinde en az 45 tl harcamak suretiyle yeniledim. en sonunda yine şarj aletim bozuldu ve samsungu aradım adamlar bana şu numarayı arayın yeni şarj aleti isteyin dediler. bilmem ne elektronik adı türkçe bişeydi hatırlamıorum. ordan istediğim ürünü anlatana kadar göbrğim çatladı ve ARADIGIM SERVİS NOSU İLE KONUŞMAMIN DAKİKASI 8 TL İDİ!!!!!! 2 DK KONUŞTUM SALAK KADIN BANA MAİL ATIN DEDİ GERZEK . 16 TL EKSTRA TELEFON FATURASI DAHA GİRDİ BANA. SAMSUNG PİŞMANLIKTIR. TÜRKİYEDEKİ SERVİSİ İLE KONUŞMANIN DAKİKASI 8 TL OLABİLİR Mİ???????????!!!!!!!!! HAYVAN İT HERİFLER. AYAKTA SOYUYORLAR. SAMSUNGDAN UZAK DURUN HER ÜRÜNDE!!!!