reklamı kapat

POPÜLER

Samsung S27A950D incelemesi

Birkaç ay önce Samsung’un bu monitörünün tanıtımını gördüğümüzde bir an önce ofisimize gelse de test etsek demiştik. Günler, haftalar su gibi geçti ve nihayetinde Samsung S27A950D (bilinen adıyla SA950) Türkiye’de ilk olarak yine LOG’a geldi. Kutusunu görünce, bu denli ince bir monitörün neden böyle kalın ve büyük bir kutuya sahip olduğunu anlamlandıramadık ama kutuyu açıp da SA950’nin tek parça halinde yerleştirildiğini görünce sorun kalmadı. Stant ayrı, ekran ayrı parçalar olarak gelmiyor. SA950, yekpare bir gövdeye sahip. Abarttığımızı düşünebilirsiniz belki ama monitörün görünümü gerçekten muhteşem. Yalnızca serçe parmak kalınlığındaki çerçevenin, stant ile bütünleştiği kısım çok estetik. Parlak ekrana sahip monitörün görünüm anlamında göze batan, rahatsız eden hiçbir yanı yok. SA950 bir parça arkaya yatırılabiliyor. Arkaya yatırırken sorun yok ama tekrar öne çekerken standından tutmakta yarar var. Aksi takdirde devrilmesi olası.

ZENGİN BAĞLANTI VE AYAR SEÇENEKLERİ
Monitörün fırçalanmış alüminyum ayağının arka kısmında bağlantı noktaları bulunuyor. Burada dijital ses çıkışının yanı sıra, kulaklık, HDMI, DVI ve güç girişleri bulunuyor. Tüm bu saydıklarımızın dışında monitörün herhangi bir yerinde ekstra bir giriş veya çıkış bulunmuyor. Monitörün stant ile birleştiği sağ alt köşede dokunmatik kontrol düğmeleri mevcut. Fade in efekti ile açılıp fade out efektiyle kaybolan bu düğmeler sayesinde monitörün tüm görüntü ve 3D ayarları yapılabiliyor. Evet, bu tasarım harikası ürün aynı zamanda üç boyutlu içerikleri destekliyor. Beraberinde gelen active shutter’lı gözlük de sizleri ekstra masrafa girmekten kurtarıyor.

ÇEVRE DOSTU
SA950, Samsung’un görüntü alanındaki birçok teknolojisini de barındırıyor elbette. Magic Angle, Magic Bright ve Magic Color, birçok mod ve ayar seçeneğiyle monitörü istediğiniz şekilde kişiselleştirebilmenize olanak sağlıyor. Üç boyut özelliğinde de 2D to 3D, Frame Seq, Top-Bottom ve Side by Side şeklinde dört farklı mod bulunuyor. Bunlar izlenen içeriğin türüne göre değiştirilebiliyor. Bizim deneyimlediklerimizden olan 2D to 3D’nin beklediğimizden daha başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Tam bir üç boyut tadı vermiyor ama ben her şeyi üç boyutta izlemek istiyorum diyenleri tatmin edecektir. Monitörün çevreye duyarlı özelliklere sahip olduğunu da belirtelim. Belirli zamanlara programlanabilen ışık ve hareket sensörleri bu özelliklerin en dikkat çekenleri. Sahip olduğu teknik özellikler de hesaba katıldığında SA950’yi satın almamak için sizlerin önündeki tek engel, neredeyse iyi bir televizyonla eşdeğer olan 1.775 TL’lik fiyatı olabilir. Onun dışında çok düşünmeye gerek yok. Herkesin böyle bir monitörle bilgisayar kullanmaya hakkı var.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Samsung S27A950D incelemesi” için 2 cevap

  1. emrah dedi ki:

    kutusu gereksiz (2 parça olabilirdi) büyük bir aletin çevre dostu olduğunu söylemek ve buna inanmak.

  2. Afgan KARAHAN dedi ki:

    Bir ürünün kutusunun büyük olması onun çevre dostu olmadığını göstermez sanırım. Kaldı ki bahsi geçen kutunun geri dönüştürülebilir kağıttan imal edilmiş ve yine geri dönüştürülebilir olması gibi bir durum var. Emin olun tüm büyük şirketler bu konulara fazlasıyla önem veriyor.