reklamı kapat

POPÜLER

Samsung Google

Samsung, Türkiye’ye yeni telefon sevkiyatını durdurdu iddiası [Güncellendi]

 - Güncelleme: 17 Aralık 2019 17:55

Güncelleme: Firmadan bu konuda resmi bir açıklama geldi. Okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Google Türkiye’nin Android cihazlar için attığı lisans iptali adımı sonrasında çok büyük bir iddia çıktı. Bu üzücü iddianın merkezinde Samsung yer alıyor.

Google‘a Rekabet Kurumu tarafından yazılımsal anlamda rakiplere şans tanımayarak “haksız rekabete yol açtığı” gerekçesiyle ceza kesilmesi ve ardından firmanın Türkiye’de gelecekte piyasaya sürülecek Android telefonlara kendi uygulama ve servislerini kullanabilmeleri için lisans vermeyeceğini aktarması konusunda önemli gelişme yaşandı. Türkiye’de gelecekte satılacak yeni telefonlarda Google uygulama ve servislerinin olmaması durumu, firmalara ciddi adımlar attıracak gibi görünüyor. Bu konuda sektörden gelen son bilgiye göre Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, 16 Aralık itibarıyla Türkiye’ye telefon sevkiyatını durdurma kararı aldı. Henüz firmanın doğrulamadığı bu bilgi gerçekten doğruysa, 2020 Mart ayında duyurulacak Galaxy S11 serisi başta olmak üzere yeni telefonlar Türkiye’de satılmayacak gibi görünüyor. Bu da elbette çok kötü ve korkutucu görünüyor. Çünkü bu durumun diğer firmalar için de aynı olması bekleniyor. Konu hakkında Samsung’dan resmi açıklama bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsung başta olmak üzere herkesi etkileyecek konu hakkında Google’ın son açıklamasını aşağıda okuyabilirsiniz

Türkiye’deki Android iş ortaklarımız ve kullanıcılarımız için bir güncelleme

2007 yılında Android’i birçok şirketin mobil cihazlarına güç vermek üzere, açık kaynaklı bir işletim sistemi olarak geliştirmeye başladık. O günden bu yana, Android’e milyarlarca dolar yatırım yaptığımız gibi, dünyanın her yanındaki insanlar için cihazlar ve deneyimler üretebilmeleri için üreticilere ve geliştiricilere ücretsiz olarak sunduk.

Android’e olan yatırımımız bizim için çok anlamlı, çünkü telefon üreticilerine, bazıları bizim için gelir üreten ve üreticilere müşterilerine yararlı servisler sunmalarını sağlayan popüler Google uygulamalarını önceden yükleme seçeneğini veriyoruz. Telefon üreticileri bizim servislerimizin hiçbirini cihazlarına yüklemek zorunda olmadıkları gibi, aynı zamanda bizimkilerin yanında rakip uygulamaları da yüklemekte özgürdür. Bu da bizim ancak uygulamalarımızın yüklü olması ve kullanıcıların alternatifler yerine bizim uygulamaları tercih etmeleri durumunda gelir elde ettiğimiz anlamına geliyor.

Bugün, Türkiye’de milyonlarca kullanıcı her gün arkadaşlarıyla bağlantı kurmak ve işlerini yapmak için Android telefonlarını kullanıyor. Bu da, Android telefonları satan Türk ve uluslararası üreticiler ve Türkiye’deki mobil operatörler ile mobil cihazlar için uygulamalar, oyunlar ve servisler hazırlayan geliştiriciler için ekonomik fırsatlar yaratmaktadır.

Rekabet Kurumu ile üç yıldan fazla süre çalıştıktan sonra ağustos ayında yine Rekabet Kurumu’nca alınan bir karar üzerine, Android iş ortaklarımızla yaptığımız anlaşmalarda bazı değişikliklere gittik. Bu değişiklikler arasında, iş ortaklarımıza cihazları üzerinde Google’ın gelir üreten uygulamalarının önceden yüklenmesi konusunda sunduğumuz esnekliği çok daha yüksek bir seviyeye taşımak da yer alıyordu. Ancak, kasım ayında Rekabet Kurumu bu değişikliklerin yeterince uygun olmadığı ve Türkiye’de bu anlaşmalarla faaliyet gösteremeyeceğimiz yönünde kanaat bildirdi.

Google olarak bu konunun olabildiğince hızlı şekilde çözümü için Rekabet Kurumu ile birlikte çalışmayı sürdürüyoruz. Bu çerçevede, Türkiye’de hızlı şekilde kanunlarla uyumlu biçimde çalışmak bizim için büyük önem taşıdığından, iş ortaklarımızla temasa geçerek kendilerini Türkiye’de yeni çıkacak Android cihaz modellerini onaylamayı durdurmak zorunda olduğumuz doğrultusunda bilgilendirdik.

Bu, Türkiye’de yeni cihaz modellerinin Google servisleri ile pazara sunulamayacağı anlamına geliyor. Halihazırda mevcut modellerin satışı ve çalışması ise normal şekilde devam edecek. Mevcut cihazlar ve uygulamalar da normal biçimde çalışmaya ve güncellemeler almaya devam edecek. Google’ın diğer ürünleri ve servisleri ise durumdan etkilenmeyecek.

Bu durumun Türkiye’deki kullanıcılar, üreticiler, uygulama geliştiriciler ve operatörler için getirdiği zorlukları anlıyor, bu sebeple Rekabet Kurumu ile birlikte çalışarak konuyu en kısa sürede çözüme kavuşturabilmeyi umuyoruz.

İlginizi Çekebilir

Bosch’tan dikkat çeken teknoloji

İLGİLİ HABERLER