reklamı kapat

POPÜLER

Samsung UFS 4.0

Samsung UFS 4.0 depolama birimi duyuruldu; telefonlarda iki kat hız artışı

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, yeni nesil flash depolama birimi Samsung UFS 4.0 ile karşımızda yer alıyor. Önemli iyileştirmeler var.

Advertisement

Kişiler günümüzde akıllı telefonların depolama birimlerinin hız değerlerine çok fazla önem veriyor. Bir telefon seçerken olabilecek en yüksek kapasite alınmaya çalışılıyor. Aslında kullanıcıların burada ince eleyip sık dokumasına çok gerek de bulunmuyor. Yeni nesil telefonlar genelde UFS 3.0 ya da UFS 3.1 depolama birimleri üzerine kuruluyor ve bunlar hemen herkes için yeterli geliyor. Ancak bu durum sektörün yerine sayacağı anlamına gelmiyor. Bugün duyurusu yapılan Samsung UFS 4.0, telefon depolamasında bir sonraki seviyeyi gözler önüne seriyor. Özellikle 5G üzerinden yüksek hızda veri alabilen telefonlar için hazırlanan yeni depolama birimi, aktarıldığı kadarıyla hat başına 23.2 Gbps aktarım yapabiliyor ve bu değerle 3.1’i ikiye katlıyor.

Yani iki kat daha yüksek veri aktarım potansiyeli ile gelen UFS 4.0, boyutu ufaltarak verimi de artırıyor. Samsung burada tam yüzde 46’lık bir enerji verim artışından bahsediyor ve bunun telefonlarda hatırı sayılır bir fark yaratma ihtimali bulunuyor. Aynı zamanda yeni altyapıda boyut da ufalıyor. Örneğin 1 TB UFS 4.0 modülü, 512 GB UFS 3.1 modülünden daha az yer kaplıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Geliştirilen UFS 4.0 depolama birimleri Samsung tarafından 2022’nin üçüncü çeyreğinde seri üretime alınacak. Bu birimlerin telefonların girmesi ise yüksek ihtimalle 2022 sonu ya da 2023 başında olacak. İlk olarak Samsung Galaxy S23 ailesinde görülmesi beklenen UFS 4.0 depolama birimleri, odak nokta telefon olmasına rağmen başka elektronik ürünlerde ve otomobillerde de kullanılabilecek.

Samsung UFS 4.0 yanında bu da ilginizi çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle