reklamı kapat

POPÜLER

Samsung

Samsung yeni bir hayal kırıklığına mı hazırlanıyor?

Samsung, 2019 birinci çeyrek kazancına yönelik yeni bir rapor yayınladı. Firmanın bu yılki faaliyet kazancında geçen yılın aynı dönemine kıyasla ciddi bir düşüş bekleniyor.

Samsung cephesinde sular kolay kolay durulacak gibi durmuyor. Firma 2019 ilk çeyrek için yayınladığı yeni raporda yatırımcıları kötü haberler konusunda uyardı. Firmanın 2019 ilk çeyrek faaliyet kazancının 6,2 trilyon won yani 5,5 milyar dolar olması bekleniyor. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde ise bu kazanç 14,4 milyar dolardı. Koreli üreticinin faaliyet karında yarı yarıyadan da fazla bir düşüş olması bekleniyor. Bellek fiyatlarındaki düşüş ve hatta iPhone modellerine olan talebin düşmesi ile beraber iPhone üretiminin azaltılması dahi firmanın birinci çeyrek sonuçlarını etkiliyor. Bildiğiniz gibi Apple’ın iPhone modellerinin OLED panelleri Samsung tarafından üretiliyor. Siparişlerin azalması, firmanın kazancına da darbe indiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Detaylı rapor önümüzdeki günlerde yayınlanacak

Firmanın hangi alanlarda ne denli bir düşüş yaşadığını ise şimdilik net olarak yorumlamak mümkün değil. Birkaç hafta içinde birinci çeyrek raporlarının tüm detaylarıyla yayınlanması bekleniyor. Genel kazancın ise geçtiğimiz yıla kıyasla yüzde 14 düşmesi bekleniyor. Toplam kazancı yaklaşık 52 trillion won (45,7 milyar dolar) olacağı tahmin ediliyor.

Samsung, geçtiğimiz çeyrekte yeni nesil Galaxy S10 ailesinin işleri biraz değiştireceğini umduğunu belirtmişti. Galaxy S10 serisinin etkisini de resmi raporla beraber detaylı olarak öğrenme fırsatı elde edeceğiz. Ancak şunu da hatırlatmakta fayda var; 20 Şubat’ta çıkışını gerçekleştiren aile bu üç aylık ilk çeyrek raporunun sadece birkaç haftasına etki ediyor. İlk etapta tam olarak cihaz satışlarının etkisinin genel kara yansıması net bir şekilde anlaşılmayabilir. Tabii 2019 ilk çeyrek için tüm firmaların detaylı akıllı telefon satış raporları geldiğinde yapılacak bir karşılaştırma ile yeni nesil Galaxy S ailesinin başarısını anlamak daha kolay olacaktır.

İlginizi çekebilir

Samsung Galaxy S10 ailesi tanıtımı