reklamı kapat

POPÜLER

samsung
samsung

Samsung’dan beyin sarsıntılarını önleyen giyilebilir cihaz

Samsung Electronics Avustralya, sporda beyin sarsıntısı konusunu araştırmayı kolaylaştırmak amacıyla önemli bir çalışmaya imza attı. Şirket, Dr. Alan Pearce ve Braden Wilson tarafından tasarlanan ve yenilikçi bir giyilebilir teknoloji ürünü olan brainBAND‘i tanıttı. Samsung Launching People programı kapsamında hayata geçirilen prototip, farklı alanlardan iki uzmanı bir araya getirdi.

Beyin sarsıntısı araştırma ve eğitimi üzerine yaptığı çalışmalarla bilinen nörobilim uzmanı Dr. Alan Pearce ve endüstriyel tasarımcı Braden Wilson, brainBAND projesinde Samsung ile birlikte çalıştı. Beyin sarsıntısı semptomlarının tespit edilmesinin güç olduğunu ve çoğu vakanın rapor bile edilemediğini belirten Samsung, brainBAND’ın bu soruna bir çözüm getirdiğini söylüyor. Temas sporlarında başı korumak için tasarlanmış geleneksel başlıkların aksine; kaydedilen veriler sayesinde beyin sarsıntısının şiddetini ve bunun beyinde devam eden etkisini daha iyi anlamak için tasarlanan brainBAND, başa alınan darbeleri gerçek zamanlı olarak izleyebilen ilk giyilebilir teknoloji ürünü olma özelliğini taşıyor.

brainBAND nasıl çalışıyor?
Özel olarak tasarlanmış baş bandında, başın arka kısmında darbenin gücünü ölçen sensörler bulunuyor. Bu sensörlerin topladığı bilgiler bir uygulama üzerinden, gerçek zamanlı olarak tıbbi görevliler, hakemler ve koçların Samsung cihazlarına iletiliyor. Baş bandında bulunan bir dizi LED ışık, darbenin etki düzeyini gösteriyor. Darbenin etkisine göre sarı renkli ışık uyarı, turuncu ışık orta düzeyde uyarı niteliği taşırken; kırmızı ise oyuncunun muayene için sahadan alınması gerektiğine işaret ediyor. Tüm darbe verileri kaydedilip saklanıyor. Böylece, oyuncular zaman içinde beyinlerinin maruz kaldığı sarsıntıların eksiksiz bir tablosunu görebiliyor.

Nörobilim ve beyin sarsıntısı uzmanı Dr. Alan Pearce projeye dair şunları söyledi: “Buradaki nihai amaç, tekrar eden sarsıntıların neden olduğu tehlikeyi anlamak. brainBAND, sporcuların hayatını değiştirecek yaralanmaları oyunun bütün aşamalarında engellemeye ve sporcuları koruma altına almaya yardımcı olabilir. ”

Avustralyalı ragbi efsanesi ve Samsung marka elçisi Israel Folau, prototipi ilk deneyen kişi olarak şunları söyledi: “Oyuncular ve gelecek nesil sporcular için temas sporlarını daha güvenli hale getirmek adına, bu tür bir teknolojiye erişimi mümkün kılmak, harika bir çalışma.”

brainBAND hakkında daha fazla bilgi edinmek için Leo Burnett küratörlüğünde hazırlanan projenin yayınlanan son videosunu ” target=”_blank”>buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.