reklamı kapat

POPÜLER

Samsung’dan daha ince telefonların önünü aralayan kamera sensörleri

Teknoloji geliştikçe akıllı telefonlar daha ince hale geliyor. Bu durum telefon içerisinde yer alan her bir parçanın ufaltılması ile elde edilirken, Samsung yeni duyurduğu ISOCELL sensörleriyle daha da ince, gerçekten çerçevesiz ve kamera çıkıntısı olmayan telefonların müjdesini veriyor.

Samsung’un tanıttığı sensörlerden ilk model ISOCELL Slim 2X7 ismine sahip. 24MP çözünürlüğe sahip olan bu sensör ile bir ilke imza atan ve piksel boyutu ilk defa 1.0 um’un altına çekerek 0.9 um seviyesine getiren şirket, bu sayede şimdiye kadar üretilenlerden çok daha ince bir sensör ortaya çıkartmayı başarmış durumda. Bu ince yapıya rağmen ISOCELL teknolojisinde yapılan iyileştirmelerle görüntü kalitesi ve düşük ışık performansı arttırılan Slim 2X7, söylendiği kadarıyla birbirine komşu dört farklı pikseli bir seferde çalıştırabiliyor ve bu da ışık hassasiyetini arttırarak kumlama oranını aşağılara çekiyor. Tetracell teknolojisiyle karanlık ortamlarda daha aydınlık, parlak ortamlarda ise daha detaylı çekimler yapabilen sensör, yüksek renk performansıyla da dikkat çekiyor.

Samsung’un diğer sensörü ISOCELL Fast 2L9 ise 12MP çözünürlüğe sahip. Dual Pixel teknolojisiyle her piksele iki adet fotodiyot yerleştiren ve böylelikle akıllı telefonların çok zorlandığı düşük ışıkta dahi çok yüksek bir otomatik netleme performansı ortaya koyabilen sensör, şirketin açıkladığı teknik özelliklere baktığımız zaman 1.28 um piksel boyutuyla geliyor. Özellikle hareketli objeleri otomatik netleme ile takip etme konusunda çağ atladığı detaylandırılan Fast 2L9, netleme süresini de azaltıyor ve bu sayede çok daha hızlı çekimlerin önü aralanıyor.

Gelecekte satışa çıkacak akıllı telefonların hem ön hem de arka kameralarına entegre edilebileceği söylenen Samsung’un yeni kamera sensörleri, bakalım ilk olarak hangi cihazlarda karşımıza çıkacak?

YORUMLAR