reklamı kapat

POPÜLER

Samsung’un akıllı hoparlör planları rafa kalkıyor

Kısa bir süre önce Samsung’un kendi akıllı hoparlörünü geliştireceğine dair bazı iddialar ortaya atılmıştı. Apple’ın kendi akıllı hoparlörünü geliştirmesinin ardından Samsung’un da benzer bir yol izleyeceği söylenmişti. Böylece şu sıralar rekabetin iyiden iyiye kızıştığı akıllı hoparlör piyasasından Samsung’un da kendi payını alacağı düşünülmüştü. Ancak son gelen bilgiler Samsung’un böyle bir niyetinin olmadığını gösteriyor.

Belirtilenlere göre Samsung, akıllı hoparlör pazarında çok fazla bir ışık görmüyor. Bu nedenle de söz konusu alana yatırım yaparak zaman ve para kaybı yaşamak istemiyor. Akıllı hoparlör pazarını şu anda tamamen Amazon domine ediyor desek yalan olmaz. Kore pazarının da akıllı hoparlörler için çok küçük olduğu ve bu nedenle de kar oranlarının Samsung’a yeterli gelmeyeceği söyleniyor. Amazon Echo’nun şu anda pazarın yüzde 70’ine hakim olduğu belirtiliyor. Öte yandan Google Home’un da şu sıralar yükselişte olduğu ifade ediliyor. Google ve Amazon’un yapay zeka üzerinde çalışmalar yapan büyük bir ekibi bulunuyor. Bu da bahsi geçen firmaları diğerlerinin önüne geçmesine yardımcı oluyor.

Samsung’un henüz kendi asistanı olan Bixby’i bile yeni yeni ingilizce konuşturmaya başladığını düşünürsek zaten Güney Koreli şirketin yakın bir zamanda akıllı hoparlör geliştirmesi de mümkün görünmüyor. Gelecekte neler olacağını hep birlikte göreceğiz.