reklamı kapat

POPÜLER

iPhone

“iPhone yüksek fiyatları hak ediyor”

iPhone’un yüksek fiyatlara sahip olması sürekli olarak tartışma konusu haline geliyor. Bazı kullanıcılar bu fiyatın tamamen hakedildiğini düşünse de kimileri bu fiyatın abartı olduğunu dile getiriyor. Apple’ın kurucularından Steve Wozniak, yaptığı açıklamayla iPhone’un bu fiyatı neden hakettiği konusuna açıklık getirdi. Wozniak’ın söylediğine bakılırsa iPhone için bu fiyat gayet normal.

Çin’de düzenlenen bir teknoloji konferansında konuşan Wozniak, iPhone’un kalitesine bakıldığında bu fiyatı hakettiğinin rahatlıkla anlaşılabildiğini dile getirdi. Ayrıca Çinli telefonlardan övgüyle bahsederek düşük fiyatlara rağmen yeterli fonksiyonu sunmalarının etkileyici olduğuna değindi. Öte yandan kendisi için nicelikten ziyade niteliğin daha önemli olduğuna değinen Wozniak, Apple’ın şu an dünyada en fazla akıllı telefon satan şirket olmadığını ancak en kaliteli ürünleri Apple’ın ürettiğini dile getiriyor.

Steve Wozniak’ın bu açıklamaları yeni bir tartışmanın fitilini ateşleyeceğe benziyor. Çinli telefon üreticilerinin akıllı telefon piyasasında üst sıralara hızlıca tırmandığını göz önünde bulundurduğumuzda kullanıcıların uygun fiyatlı akıllı telefon almaya daha yatkın olduğu anlaşılabiliyor. Fakat iPhone’un malzeme kalitesi ve diğer özellikleri bakımından Çinli rakiplerinden üstün olduğunu da göz önünde bulundurmak gerek. Eğer iddia edildiği gibi iPhone 8’in fiyat etiketin 1.000 doların üzerine çıkarsa satışların bundan nasıl etkilenebileceğini hep birlikte göreceğiz.