reklamı kapat

POPÜLER

Scribble kalem, nesnelerin rengini yakalayıp anında kağıda aktarıyor

Resim ve illüstrasyon işleriyle uğraşanlar, bazen bir şeyin gerçek rengini tutturmanın ne kadar zor olduğunu bilirler. Böyle anlarda dijital fotoğraf yazılımlarında renkleri kopyalayıp kullanma imkanı veren “eyedropper”ın gerçek olmasını isteyenlerin dileği Scribble kalem sayesinde gerçek oluyor. Herhangi bir nesnenin rengini tarayıp mürekkebin rengini anında uyarlayan Scribble, tam bir bukalemun.

Mark Barker ve Robert Hoffman’ın tasarladığı Scribble’ın bir tarafında kalem ucu, bir tarafında da RGB renk tarayıcı bulunuyor. Kalemdeki renk sensörüyle nesnenin rengi saptandıktan sonra kalemin içindeki ARM 9 mikro işlemci, kalem içindeki mürekkebi taranan nesnenin rengine uyacak şekilde karıştırıyor. Üstelik mürekkep 100 bini aşkın rengi saklayabilen dahili hafıza bankasına kaydediliyor.

scribble

Barker ve Hoffman, kağıt üzerinde kullanılan Scribble’a eşlik edecek Scribble Stylus’u da yakında görücüye çıkaracak. Böylece Scribble’la tarayıp kaydettiğiniz tüm renkleri mobil cihazlarda da anında kullanabileceksiniz. Scribble’ın mobil uygulaması Scribble+’a kaydedilen renkleri kategorilere ayırıp etiketleyerek renk araması da yapılabilecek. Yaklaşık 35 gram ağırlığında olan kalem ve stylus, şarj edilebilir lityum iyon pille çalışıyor.

Scribble henüz satışa sunulmamış, ancak yakında Kickstarter‘da fon toplamak üzere bir kampanya başlatılacağı müjdelendi.