reklamı kapat

POPÜLER

selcuk inan

Selçuk İnan’ın olaylı Samsung davası sonuçlandı

Geçtiğimiz kasım ayında Samsung’a S8 adını tescil ettirdiği için dava açan Selçuk İnan‘ın çok konuşulan Galaxy S8 davası nihayet sonuçlandı.

Olayı hatırlamayanlar için önce kısaca bir hatırlatalım. Galatasaraylı futbolcu Selçuk İnan, Samsung’a Galaxy S8’in S8 takısı yüzünden dava açmıştı. Yaklaşık 4 yıl önce S8 adını tescil ettiren futbolcu, S8 ibaresi taşıyan ürünlerin her türlü ticari kullanımının durdurulmasını istetmiş, aynı zamanda 110 bin TL’lik tazminat talebinde bulunmuştu. Bununla da yetinmeyen İnan’ın avukatı, “Ayrıca dava sonuçlanıncaya kadar ürünlerin üzerindeki markaların silinmesini ya da bu ürünlerin imhasına karar verilmesini istiyoruz.” diye de eklemişti. İşte o olaylı dava nihayet sonuçlandı ve mahkeme kararı verdi.

Selçuk İnan’ın S8 davasında mahkeme kararı

Aksi bekleniyor muydu bilemiyoruz ancak mahkeme İnan’ın taleplerini reddetti. Gerekçe olarak ise “Sayılar ve kelimeler kimsenin tekelinde değildir.” denildi. İnan’ın 2013’te “S8” markasını kendi adına tescil ettirdiğini doğrulayan mahkeme aynı şekilde Audi ve Altın marka AŞ şirketlerinin de İnan’dan önce “S8” markasını tescil ettirdiğini ekledi. Ancak daha da önemlisi Samsung’un Galaxy ve Samsung ibareli birçok seri markasını 2010’da tescil ettirdiği açıklandı. Galaxy S8 modellerinin sadece S8 olarak değil başındaki Galaxy takısıyla incelenebileceğini söyleyen mahkemenin tam açıklama metni ise şu şekilde:

Kelimeler ve sayılar kimsenin tekeline verilemez. Markanın bir bütün olarak incelenmesinde Samsung’un tanınmış markasında ön planda olan unsur Galaxy ibaresi olup, S8 gibi asıl markanın önüne ve arkasına eklenen sayı ve kelimeler ise uygulamada cep telefonun modelinin bir üst model ve teknolojik olarak piyasaya çıkan yeni bir ürünü çağrıştırmakta olduğu bilinen bir gerçektir.

İnan’ın reddedilen tedbir kararını İstanbul Bölge Adliye Mahkemesine taşıdığını belirtelim.